Oroszország embert küld a Marsra

Vágólapra másolva!
Nagyszabású tervet jelentettek be az orosz űrprogram vezetői. 2015-ben embert szeretnének küldeni a Marsra.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO

A Mars-küldetések legfontosabb célja az élet vagy az egykori élet nyomainak kutatása. A fantáziarajzon egy ilyen szempontból "ígéretes" kőzetdarabot gyűjt be az űrhajós (NASA, Pat Rawlings)



A 440 napos küldetés keretében hat embert küldenének bolygószomszédunkhoz. Az előzetes becslések szerint a program 20 milliárd amerikai dollárt emésztene fel, vagyis hasonló nagyságrendű összegről van szó, mint amit a NASA hasonló tervei igényelnének.

Vitalij Szemjonov ( Keldysh Research Centre ), az orosz Mars-program feje szerint mindenképpen nemzetközi összefogásra van szükség: egyetlen ország sem végezheti el egyedül ezt a feladatot.

A tervezett küldetés fő jellemzői

- Két űrhajó: egy személy-, egy teherszállító
- Három űrhajós leszáll a bolygóra, három körülötte kering
- A felszíni közlekedést egy jármű (Mars Explorer) segíti
- Legénység: parancsnok, pilóta, repülési mérnök, orvos, két kutató



Anatolij Grigorjev, az orosz űrhajósok kiképzését irányító orvosbiológiai intézet igazgatója elmondta: a legénység három tagja leereszkedne a bolygó felszínére, míg társaik a bolygó körüli parkolópályán maradnának az űrhajóban.

Az oroszok szerint az amerikaiak és az európaiak máris érdeklődést mutatnak a terv iránt. A NASA egyik szóvivője, Delores Beasley ugyanakkor a BBC-nek elmondta: Oroszország még nem állt elő olyan részletes tervvel, amelynek alapján bármilyen döntésre lehetne jutni. Alain Fournier-Sicre, az ESA egyik vezető hivatalnoka is úgy nyilatkozott, hogy "még igen távoli dologról van szó".

Az emberes Mars-küldetések tervei a közelmúltban kerültek ismét reflektorfénybe, amikor a bolygó körül keringő amerikai űrszonda, a 2001 Mars Odyssey nagy mennyiségű vízjég jelenlétére utaló méréseket végzett a déli sarkvidéken ( részletesen lásd korábbi anyagunkban ).

Ajánlat:

2001 Mars Odyssey

NASA

ESA