Mozgékony kocsonya a Műegyetemről

Vágólapra másolva!
A szilárd és a folyékony halmazállapot határán lévő gélszerű anyagok legismertebb képviselője a kocsonya. De ilyen állagú szervezetünk fehérjéinek jó része is. E sajátos halmazállapot, a gél fizikai-kémiai tulajdonságainak döntő szerepe van például izmaink mindeddig utánozhatatlannak tartott rugalmasságában és mozgékonyságában.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGO A kutatók már régóta álmodoznak egy olyan anyagról, amely tetszőleges ismétléssel, szabályozott módon változtatni képes az alakját, formáját.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizikai Kémia Tanszékén folyó kísérletek - úgy tűnik - sikerre vezettek. A műizom megvalósítása sem késlekedhet már soká. Mindebben korszakalkotó jelentősége van egy magyar kutató találékonyságának.

"A rugalmas tulajdonságokat ötvözzük mágneses tulajdonsággal. Azaz olyan rugalmas anyagot, gumit, gélt csinálunk, amelynek a tulajdonságait azaz az alakját vagy a keménységét külső mágneses térrel vagy elektromos térrel szabályozni tudjuk"- mondja Zrínyi Miklós, vegyész.

Ehhez azonban meg kellett találniuk azt a trükköt, amellyel voltaképpen kicselezhetők a fizikai-kémia és a kolloidkémia bizonyos törvényei. A legnagyobb nehézség a parányi mágnesszemcsék kémiai úton való előállítása mellett az volt, hogy miként lehet e mágneses vagy elektromos térre érzékeny részecskéket olyan stabil módon bevinni és eloszlatni a polimer, azaz a rugalmas anyagok rendszerébe, hogy ezek az egyediségüket és a tulajdonságaikat ne veszítsék el.

Zrínyi Miklóséknak a világon elsőként sikerült megoldaniuk ezeket a nehézségeket, azaz a parányi mágnesszemcsék és a rugalmas polimerek "házasságából" megszülettek a mágneses kocsonyák.

Ezek a rugalmas, nagyon sokféle polimerből előállítható gélek, gyorsan és szinte végtelen számban változtathatják alakjukat, mégpedig egy egyszerű mágnes hatására. Mozgásukat, mozgatásukat a térerő erősségének, irányának változása vezérli. A mágneses műanyagokkal rendkívül komplex mozgásokat lehet előidézni, mintegy utánozva a biológiai mozgásokat.

Forrás: ORIGO A Lágy Anyagok Laboratóriumában folyó kutatások révén olyan folyadékok is eloállíthatók, amelyek a mágneses tér hatására megszilárdulnak. Kuplungokban, dugattyúkban, tömítésekben, szelepekben ez óriási távlatokat nyit meg. A legígéretesebb alkalmazási területet azonban a biológiai és a robotikai kutatások vetítik előre.

A mozgékony kocsonyák, a mágneses műanyagok ugyanis a műizom egyik lehetséges modelljét adják, hiszen mágneses térrel rendkívül nagy mérvű összehúzódást lehet előidézni és a kontraakció nagyon gyorsan, pillanatszerűen megy végbe.

"A mi műizmunk most még világbajnok- mondja Zrínyi Miklós -, hisz nincs még egy ilyen gyorsan és hatékonyan működő, összehúzódásra képes anyag, mint ez."

Delta