Változatos vetés, kellemesebb nyár

Vágólapra másolva!
A NASA műholdas megfigyelései és számítógépes éghajlati modelljei szerint azokban a régiókban, ahol többféle növényt termesztenek, enyhébb és csapadékosabb a nyár.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGO Jim Shuttleworth ( Arizonai Egyetem , Tucson) és Lixin Lu (Colorado Egyetem, Fort Collins) az amerikai Préri területét tanulmányozta, a talajtípus, a növényborítás és a regionális éghajlat összefüggéseit kutatva.

A növények egységnyi földterületre eső levélfelületének értéke ugyanis igen eltérő lehet, amely befolyásolja a visszavert napfény mennyiségét, a felszín felmelegedését és a párologtatás sebességét egyaránt. Ez pedig eltéréseket okoz a felszínközeli légrétegek hőmérsékletében, s légköri áramlásokhoz, turbulenciához vezet, amelyek a felszálló légtömegek és az azokból kialakuló csapadék előfeltételét jelentik.

A kutatók szerint a különböző foltokból álló növénytakaró igen jelentős mértékben növeli a légáramlatok intenzitását, ezért az ilyen területeken több csapadék várható. Mindezen feltételezések ellenőrizhetők számítógépes éghajlati modellek felhasználásával.

Az Egyesült Államok éghajlatát 200 km-es rácsháló alapján vizsgáló ClimRAMS-modell ( Regional Atmospheric Modeling System ) a Préri területét kiemelten kezeli egy 50 km-es rácsháló segítségével.

Forrás: ORIGO

forrás: NASA

A talajadatokat valamint a műholdas felmérésekből nyert növényzetborítási adatokat betáplálva az éghajlati modellbe, a kutatók igazolták elméletüket. Ugyanis a modell eredeti, minimális növényzeti eltérésekkel végzett futtatásához képest sokkal nagyobb légköri feláramlás s ezzel együtt alacsonyabb hőmérséklet, valamint több csapadék jellemezte a növényzeti eltéréseken alapuló eredményeket.

Az egész évre kiterjedő számítások szerint naponta kb. 0,6 mm-rel több csapadék várható a vizsgált öt állam (Kansas, Nebraska, Dél-Dakota, Wyoming és Colorado) területén, amennyiben a termesztett növényeket rét-, erdő- és vízfoltokkal kevert tarka mozaikként helyezik el.

Mindez felveti a lehetőségét annak, hogy a klímamodellek a globális felmelegedés mértékét is túlbecsülik, mivel nem számolnak a felszín mezo- és mikroskálájú változatosságával. Ezt a lehetőséget azonban csak hosszú idő alatt lehet ellenőrizni, részletes műhold-felvételek felhasználásával.

Ajánlat:

Korábban az [origo]-ban:

  • Új NASA-műhold a földi vízkörforgás nyomában
    2002. április 25 . Hamarosan Föld körüli pályára áll a NASA Aqua-műholdja, amelynek feladata a Föld vízháztartásának kutatása lesz. Fontos részletekkel bővítheti többek között a globális felmelegedésre vonatkozó ismereteinket is.
  • Tízszemű óriás a világűrben
    2002. március 4. Sikeresen pályára állt a legnagyobb és legdrágább európai műhold, amelynek fő feladata a Föld "egészségi állapotának" folyamatos megfigyelése a világűrből.
  • Melegedett Magyarország éghajlata
    2001. szeptember 11. A Földnek szinte minden pontján mérhető globális felmelegedés Magyarországon is érzékelteti hatását - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) "Melegedett-e Magyarország éghajlata a XX. században?" című vizsgálati anyagából.