Ponori Thewrewk Aurél csillagász kapja a Kulin György Emlékérmet

Vágólapra másolva!
Elsőként Ponori Thewrewk Aurél csillagász kapja a Kulin György Emlékérmet, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) és a Magyar Csillagászati Egyesület által alapított elismerést - tájékoztatták az adományozók hétfőn az MTI-t.
Vágólapra másolva!

A díjat Vizi E. Szilveszter, a TIT elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke és Szabados László, a Magyar Csillagászati Egyesület elnöke kedden nyújtja át a tudósnak Budapesten, a TIT székházában.

Az ismertetés szerint Ponori Thewrewk Aurél 1975-ig a TIT Uránia Csillagvizsgáló igazgatója, majd a TIT Planetárium alapító szakértője és első igazgatója volt. Több planetáriumi műsor megalkotása fűződik a nevéhez. "Betlehemi csillag" című műsorát ma is programon tartják. Kutatási területe a csillagászattörténet és a csillagászati kronológia. Évtizedek óta tervez napórákat. Főbb művei: A csillagászat története, Csillagok a Bibliában, Bibliai csodák, Naptárunk története, Csillagászati Kisenciklopédia.

Az emlékérem névadója, Kulin György 1905-ben Nagyszalontán született. A modern magyarországi amatőrcsillagászat és csillagászati ismeretterjesztés megteremtője, az újjáalakult Magyar Csillagászati Egyesület atyja 1989-ben hunyt el. A Magyarországon működő csillagászati szervezetek, klubok, szakkörök, intézmények közvetlenül vagy közvetve az ő kezdeményezésére jöttek létre.

1935-től a svábhegyi Asztrofizikai Obszervatóriumban kisbolygó-nyomonkövetést és üstökös fényképezést végzett. 1941-ben jelent meg először nagysikerű, azóta több kiadást is megért "A távcső világa" című könyve, amelyet az amatőrcsillagászok alapműveként tartanak számon. 1947-től az Uránia Csillagvizsgáló igazgatója volt, 1949-től 1952-ig az újpesti Könyves Kálmán Gimnáziumban tanított. 1954-től több évtizeden át a TIT Uránia Csillagvizsgáló igazgatójaként tevékenykedett.