Nyiragongo-tűzhányó: egy villámgyors gyilkos

Vágólapra másolva!
A tegnap ismét kitört vulkán oldalán található hasadékokból 1977-ben igen gyorsan, mintegy 60 km/h sebességgel zúdult alá a láva, 70 embert égetve halálra.
Vágólapra másolva!

A 2002. január 17-én újra működésbe lépett Nyiragongo-tűzhányó Afrikában, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Ruanda és Uganda határán fekszik (déli szélesség 1,5. fok, keleti hosszúság 29,3. fok). Magassága 3465 méter.

A NASA műholdfelvétele öt órával a 2002. január 17-ei kitörés után

A Nyiragongo összeköttetésben van a Kelet-afrikai-hasadékvölggyel, és tagja a Virungai Vulkáni Láncnak. A Virungai Nemzeti Park területéhez tartozik és egyike Afrika legaktívabb vulkánjainak. A térséget sűrű őserdő borítja, és itt, a vulkáni lejtőkön élnek a ritka hegyi gorillák.

A hasadékvölgy vulkánjai a Föld kőzetburkának megrepedése miatt jöttek létre: a földköpenyben zajló anyagáramlások miatt a kontinens itt éppen kettészakadni készül, s a "gyenge pontokon" a magma már utat talált magának a felszínre.

Éjszakai kép a Nyiragongo lávataváról (USGS, 1994)

A rétegvulkán tetején elhelyezkedő kráterben 1894-től 1977-ig egy lávató volt, ami 1977. január 10-én alig egy óra alatt kiürült. A láva a vulkán oldalán található hasadékokból igen gyorsan, mintegy 60 km/h sebességgel zúdult alá. A kitörések során mintegy 2000 embert pusztult el, ebből 70-en közvetlenül az eddigi valószínűleg leggyorsabb lávaömlésben sültek meg. A lávafolyás elérte Goma város repterét, amely 18 km-re fekszik a vulkántól.

1982 júniusától a vulkán ismét aktivizálódott. A kráterben újra megjelent a lávató, és nem volt hiány robbanásos kitörésekben sem.

A legutolsó aktív periódus 1994 júniusában kezdődött. A lávató megint betöltötte a 800 m átmérőjű kráter egy részét. A tó átmérője ekkor körülbelül 40 méter volt, felszíne pedig 150 m-rel alacsonyabban volt, mint amikor 1977-ben kiürült.

A kráter és a lávató 1994-ben (USGS)

A jelenlegi kitörés súlyosabbnak tűnik. Szakértők attól tartanak, hogy amennyiben a láva eléri a vulkánhoz közeli Kivu-tavat, akkor reakcióba léphet a vízben oldott gázokkal, ami katasztrofális következményekkel járhat. A tóból felszabaduló szén-dioxid és metán ugyanis egy gyúlékony felhőt hozhat létre, amely mindent megsemmisíthet, ahová elér. Bár a Kivu-tó esetében erre még nem volt példa, 1986-ban a kameruni Nyos-tóból felszabaduló gázfelhő 1700 embert ölt meg.

B.Zs.-S.T.

Korábban az [origo]-ban:

Százezrek menekülnek a kongói vulkánkitörés elől
2002.01.18. A Kongói Demokratikus Köztársaság egyik városát láva öntötte el, miután kitört a közeli Nyiragongo vulkán. A lávafolyam, és az ennek következtében kitört tüzek elől emberek ezrei menekültek a szomszédos Ruandába.

A láva elöntötte Goma több negyedét
2002.01.18. A Nyiragongo vulkán kitörésének állítólag már halálos áldozatai is vannak. A lávafolyam elöntötte Goma több negyedét. A német kormány gyorssegélyt küld a térségbe.