Magyarország ad otthont a fiatal tudósok versenyének

Vágólapra másolva!
Első alkalommal ad otthont csatlakozni kívánó ország az Európai Unió Fiatal Tudósok Versenyének 2003 szeptemberében  - tájékoztatott a Magyar Innovációs Szövetség.
Vágólapra másolva!

A döntésről, Magyarország rendezésről szóló pályázatának elfogadásáról Philippe Busquin, az Európai Unió tudománnyal és kutatás-fejlesztéssel foglalkozó főbiztosa tájékoztatta Pálinkás József oktatási minisztert.

Az Európai Bizottság Kutatási Főigazgatósága 1988 óta szervezi meg a vetélkedőt, melynek célja, hogy előmozdítsák a 15-20 év közötti fiatal tudósjelöltek együttműködését, és hozzájáruljanak az ígéretes fiatal tehetségek fejlődéséhez.

Az egyes európai országokban megrendezett versenyeken évente több mint harmincezer fiatal tudós és tudósjelölt indul. Az európai uniós döntő lehetőséget nyújt a legjobban szereplő fiataloknak, hogy bemutassák tudományos eredményeiket és kortársaikkal összemérjék tudásukat.

A 2001. évi döntőn 35 államból 65 pályázat képviselői, összesen 95-en vettek részt. Az európai döntő kétlépcsős: a résztvevő országok benevezett pályamunkáiról a nemzetközi zsűri legfeljebb tízoldalas angol nyelvű leírást kap előzetesen.

Ezt követően kiállítással egybekötött döntőn a zsűritagok személyes beszélgetés során győződhetnek meg a versenyzők felkészültségéről, és alakítják ki a végleges sorrendet.

Minden évben három-három első, második és harmadik díjat osztanak ki.

A Magyar Innovációs Szövetség által rendezett 1991/92. évi I. Országos Ifjúsági Innovációs Verseny megszervezésével nyílt lehetőség arra, hogy Közép-Kelet Európából elsőként csatlakozzon a versenysorozathoz.

Ezt követően lépett a versenyzők sorába Ukrajna, Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Oroszország is.

A magyar fiatalok az eddig döntőkről egy első, két második és négy harmadik helyezéssel tértek haza, és több különdíjat nyertek.