Az álomgén hiánya kikapcsolja a fájdalmat

Vágólapra másolva!
Egyetlen gén kikapcsolásával a fájdalomra sokkal kevésbé érzékeny egereket állítottak elő.
Vágólapra másolva!

A kanadai kutatók eredménye az első lépést jelentheti a jövő minden korábbinál hatékonyabb fájdalomcsillapítása felé. Dr. Josef Penninger és munkatársai (Toronto Egyetem) a Cell című szaklapban számolnak be ígéretes alapkutatási eredményeikről.

A kanadai tudósok olyan egereket hoztak létre, amelyben a DREAM ("álom") néven ismert gén nem működött. E génnek eredetileg az Alzheimer-kór kialakulásában, illetve a szívműködésben tulajdonítottak szerepet. Penninger és munkatársai azonban azt tapasztalták, hogy a kísérleti állatok minden szempontból normálisak voltak, kivéve egy dolgot: a fájdalomra való érzékenységük nagymértékben csökkent. A fájdalomérzet csökkenése átlagosan 50%-os volt, s még érdekesebb, hogy minden típusú fájdalomra vonatkozott.

A fájdalomérzet kialakulása létfontosságú az egyedek túlélése szempontjából: ennek segítségével távolodhatnak el valamilyen külső veszélyforrástól (például tűztől), illetve ennek révén szerezhetnek tudomást valamilyen rendellenes belső működésről.

A kutatók szerint a DREAM-gén, illetve az általa kódolt fehérje kulcsszerepet játszik a fájdalomérzet kialakulásában. A fájdalomérzet csökkenésében, illetve elmúlásában a fehérje mennyiségének csökkenése lehet az alapvető folyamat. "A DREAM teszi lehetővé, hogy érezzük a fájdalmat. Ha nem működik, nem érzünk többé semmit" - mondta a Reutersnek Penninger, hozzátéve, hogy egyelőre nagyon alapvető kutatásokról van szó, s "igen nehéz lesz hozzáférni a sejtek mélyén működő anyagcsereúthoz".