Húszpercenként kihal egy faj

Vágólapra másolva!
Az egyik legnagyobb fajkihalási időszakban élünk - állítja dr. Donald A. Levin, a University of Texas (Austin) botanikaprofesszora.
Vágólapra másolva!

A fajpusztulás jelenlegi üteme csak azokkal az időszakokéval vethető össze, amelyek a legnagyobb fajkihalásokat jelzik a Föld történetében. A fajkihalás üteme jelenleg 100-1000-szerese a normálisnak. Becslések szerint 20 percenként tűnik el egy faj bolygónkról.

A kihalás persze a nagy testű, bonyolultabb szerveződési szintű állatok esetében a legszembetűnőbb, holott ezek csak töredékét képviselik az eltűnő fajoknak. A professzor szerint a ma élő madarak és emlősök fele 200-300 éven belül ki fog halni.

A jelenlegi fajkihalás hosszú távú hatása sokkal drámaibb lehet, mint a földtörténet korábbi hasonló eseményeié. Az ember ugyanis a fajok élőhelyeit semmisíti meg, így az élővilágnak nem lesz hol "magára találnia". Más szakértők ugyanakkor azzal érvelnek, hogy az élőhelyek szétdarabolása gyorsabb fajkeletkezéshez vezet, mivel az egy fajhoz tartozó élőlénycsoportok (populációk) elszigetelődnek egymástól, s más-más irányba fejlődhetnek tovább.