A kabuli állatkert idegroncs lakói

Vágólapra másolva!
A londoni székhelyű Állatvédelmi Világszövetség (WSPA) pénzügyi segítségben részesíti a kabuli állatkertet, amelynek ritka állataiból sokan - köztük Marjon, a félszemű oroszlán - túlélték ugyan a háborút, ámde siralmas állapotban vannak.
Vágólapra másolva!

Marjon, a félszemű kabuli oroszlán

A WSPA azután döntött erről, hogy brit parlamenti képviselők megrázó történeteket meséltek az afgán főváros állatkertjéről, különösen pedig a Kabul Oroszlánkirályának nevezett Marjon drámájáról. A sörényes király ugyanis valóságos idegronccsá vált a háborúban, amelynek során rakéta csapódott be a közelében, kövekkel dobálták meg, és kézigránátot hajított rá egy férfi (igaz, elég nyomós okkal: Marjon, talán mert nem kapott enni, leszakította a merénylő fivérének egyik karját).

Marjont valamikor régen a bonni kormány ajándékozta Afganisztánnak, amikor még Zahir Sah uralkodott, béke honolt az országban, és egy oroszlán sem kényszerült arra, hogy emberi karra fanyalodjon.

A WSPA szerint nemcsak a kabuli állatsereglet félszemű királya, hanem többi túlélője is sürgős ápolásra szorul. A brit külügyminisztériummal és az ENSZ-szel kapcsolatban álló Állatvédelmi Világszövetség még a tél beállta előtt küldöttséget meneszt a háború sújtotta országba.

Az előzményekhez tartozik, hogy Tony Banks volt brit miniszter az alsóházban felszólította a kormányt: küldjön haladéktalanul állatorvosi segítséget a kabuli állatkertnek, hogy "gondozzák és védelmezzék Marjont és a fegyveres konfliktus akaratlan részesévé vált többi ártatlan teremtményt".