Vágólapra másolva!
Stephen Hawking szinte teljesen béna, beszélni és írni sem tud. Hogyan kommunikál?
Vágólapra másolva!

Stephen Hawking különleges számítógépet és beszédszintetizátort használ a kapcsolattartáshoz. A most 59 éves Hawking egyetemista volt Oxfordban, amikor nem sokkal 21. születésnapja után kiderült, különleges, gyógyíthatatlan degeneratív idegrendszeri elváltozásban, idegsorvadásban (amyotrophiás laterosclerosis) szenved. Önvallomása szerint korábban nem is tudta igazán élvezni az életet, de ahogy tudomást szerzett betegségéről, rájött az élet értékére. Megnősült, született három gyermeke.

Harminckét éves koráig még önállóan étkezett, segítség nélkül feküdt le és kelt föl. Ezután először náluk lakó egyetemi tanítványai, majd 1980-tól reggel s este néhány óráig hivatásos ápolónő voltak segítségére. 1985-ben tüdőgyulladást kapott, és gégemetszést hajtottak végre rajta. Ettől kezdve 24 órás gondozásra szorult.

Beszéde már a gégemetszés előtt is nehezen volt érthető, tagolatlansága miatt. Csak néhány ember volt képes megérteni, ők tolmácsolták Hawking szavait. Így diktálta le tudományos dolgozatait, és tolmáccsal tartotta meg egyetemi óráit. A műtét után elveszítette beszédképességét. Mégsem mondott le arról, hogy élő információt cseréljen, és előadásokat tartson.

Először rendkívül nehézkes és lassú volt a kommunikáció, a kapcsolattartás. Az ábécé betűit tartalmazó kártyát tartottak szemei elé, segítője sorban rámutatott a betűkre, Hawking pedig szemöldökének felhúzásával jelezte, ha a kívánt betűhöz értek. Ezután kapott egy olyan szoftvert, amely szavakat kínált fel a képernyőn, így már betűk helyett szavakból válogathatott. A válogatáshoz egy kapcsolót kellett kézzel működtetnie, később megoldották a kapcsoló fej- vagy szemmozgással való működtetését is.

A számítógépben tárolt szövegfogalmazványt egy beszédszintetizátor formálta hallható mondatokká. A következő lépésben a számítógépet és a szintetizátort beépítették Hawking tolószékébe. Ezzel a rendszerrel körülbelül percenként 15 szó sebességgel tud fogalmazni. Több könyvet, tudományos dolgozatok sorát írta meg ily módon, rendszeresen tart tudományos és ismeretterjesztő előadásokat is.

Hawking döntőnek tartja a beszédszintetizátor működését, az nem is hat automatának, hiszen a hangszínt is képes változtatni. Angol létére viszont fájlalja, hogy a gép amerikai akcentussal beszél.

Jéki László

Ajánlat:

Stephen Hawking hivatalos honlapja

Korábban az [origo]-ban:

Hawking: űrkolóniák vagy halál
Stephen Hawking, korunk egyik legnagyobb fizikusa szerint az emberiségnek ki kell törnie a Földről, egyébként ezer éven belül a kipusztulás vár rá.

Az asztrofizikus, Simpsonék és a tudomány jövője
2001 elején Indiában, Bombayben tartott előadást a világ egyik legnagyobb gondolkodójának tartott Stephen Hawking asztrofizikus. Összeállításunkban egyik korábbi előadását részletesen is megismerhetik, Radnai Zoltán cambridge-i diák színes és érdekfeszítő előadásában.