Magyarok Európa első számú asztrobiológus diákjai

Vágólapra másolva!
Az Alternatív Közgazdasági Gimnázium csapata nyerte az "Élet az Univerzumban" című nemzetközi tudományos vetélkedőt. A diákok egy bolygó élettel való benépesítését modellező társasjátékot készítettek. Az alábbiakban következzék egy szubjektív krónika, megpróbálva érzékeltetni a helyszíni hangulatot.
Vágólapra másolva!

Ahogy arról az [origo]-ban korábban már beszámoltunk, egy rendkívüli európai vetélkedő zajlott a héten a CERN részecskefizikai kutatásoktól visszhangzó falai között. Élet az Univerzumban címmel. 23 ország mintegy 80 középiskolás csapata gyűlt össze, s közülük választották ki a 14, végső győzelemre esélyes pályázatot. A CERN központi auditóriuma teljesen megtelt, amint péntek reggel megkezdődtek a 15 perces előadások, s az izgatott figyelem az ebédszünet után sem lankadt.

Entropoly nevű csapatunk minden szempontból kitűnően teljesített, a bemutató mind tartalmi, mind formai szempontból osztatlan sikert aratott. Pályamunkájuk tulajdonképpen egy ténylegesen is elkészített tudományos társasjáték volt, amelyben elképzelt bolygók különféle életformákkal történő benépesítése a cél. A végeredményre több mint egy teljes napot kellett várni, amely igazi tudósok előadásával, a CERN különböző részeinek meglátogatásával, illetve genfi városnézéssel telt.

Az eredményhirdetés egy elő internetes show-műsor keretei között zajlott, a CERN most épülő részecskegyorsítójának egyik szerelőcsarnokában. Az egyre feszültebb várakozás meghozta a titkon remélt sikert: az Entropoly készítői nyerték meg a versenyt! A zsűri indoklásában az ötlet eredetiségét, valamint a játék egyszerre tudományos és szórakoztató jellegét emelte ki.

A magyar csapat tagjai: Lővei Katalin, Kristóf Mihály és Orbán Ádám egyaránt az Alternatív Közgazdasági Gimnázium csillagászat szakkörének tagjai. Felkészítő tanáruk Simon Tamás, a szakkör vezetője volt. Hazánk tehát 22 európai országgal versengve szerezte meg az első helyezést, jelezve, hogy a jövőben helyet kérünk a Világegyetem rejtélyeinek kutatásában.

[origo]

Korábban:

Magyar diákok a Földön kívüli élet kutatásának élvonalában