Újabb Homo erectus lelet Ázsiában

Vágólapra másolva!
Első ízben bukkantak kutatók Thaiföldön az emberiség egyik legkorábbi ősének maradványaira. Mint Bangkokban bejelentették, egy legalább félmillió évvel ezelőtt élt Homo erectus csontjai kerültek felszínre.
Vágólapra másolva!

A Homo sapiens őse, a Homo erectus mintegy két millió évvel ezelőtt jelent meg és félmillió éve terjedt el. A legrégibb Homo sapiens leletek 50 000 évesek.

Thaiföldi régészek expedíciójuk során 1999-ben ásták ki a homo erectus koponyájának négy darabkáját egy távoli foszfátbányában, a fővárostól, Bangkoktól mintegy ötszáz kilométerre északra. Ez a lelet az első bizonyíték arra, hogy Kína és Indonézia mellett Ázsia más részein is élt homo erectus - mutatott rá Dzsirapan Attadzsinda, az országos kutatási tanács elnöke.

Annak a kőzetrétegnek a vizsgálata, amelyben a maradványokra bukkantak, arra enged következtetni, hogy a lelet legkevesebb félmillió éves - jelentette ki Szomszak Pramankidzs, a kutatócsoport tagja.

Megvizsgálta a koponyacsontokat és megerősítette a thaiföldi régészeknek azt a feltevését, hogy Homo erectus maradványai kerültek elő Philip Tobias, a Witwatersrand-i (Dél-Afrika) egyetem neves antropológusa is.

Az eddig ismert legrégibb Homo erectus leletek Kelet- és Dél-Afrikából származnak. Tanulmányok alátámasztani látszanak azt a feltételezést, hogy a Homo erectus Kelet- és Dél-Afrikában több ezer év leforgása alatt az első felegyenesedett kétlábúvá fejlődött.