Mosószer helyett baktériumfertőzés

Vágólapra másolva!
A genetikailag módosított baktériumokkal megfertőzött szövet képes lélegezni, és megemészti a szennyeződéseket. Amerikai kutatók verejtékkel és testszaggal táplálkozó baktériumok előállításával kísérleteznek.
Vágólapra másolva!

Elképzelhető, hogy hamarosan nem lesz többé szükség nagymosásra, és a mosószer- és mosógépgyártók is lehúzhatják a redőnyt. Amerikai kutatók szerint az öntisztuló ruhadaraboké a jövő.

A University of Massachusetts kutatói a selyemkóró növény rostjaiból készített fonalat a medúza fluoreszkáló festékanyagát termelő, genetikailag módosított baktériumokkal fertőzték meg. A mezei gyomnak számító selyemkórót egykor textíliák előállítására használták, de napjainkban is készítenek selyemszálakat belőle.

A kísérlet során a fonalat izzadságcseppekkel itatták át, ez lett a baktériumok táptalaja. A kutatók a fluoreszcencia terjedésének megfigyelésével követték nyomon a mikrobák szaporodását a fonálon. Arra voltak kíváncsiak, milyen hosszú ideig marad életben a baktériumkolónia. Azt tapasztalták, hogy amikor a tápanyagul szolgáló izzadság és a testszagért felelős fehérjék elfogytak, a mikrobák szaporodása leállt, és a baktériumok nyugalmi állapotba kerültek. Táplálékhoz jutva azonban újra aktivizálódtak. A kutatást vezető Alex Fowler szerint egyéb emberi váladék jelenléte tovább fokozza a mikrobás öntisztulást.

Pipacs.hu Online Élettudomány