A növények is napszúrást kapnak

Vágólapra másolva!
Nem csak az emberek szenvednek a túl erős napfény káros hatásaitól: a növények is napszúrást kapnak.
Vágólapra másolva!

A túlzott ultraviola sugárzás (UV-B) károsítja a DNS-t a növényekben és akadályozza a növekedést. A baseli Friedrich Miescher Intézet kutatói szerint a generációk során halmozódik a növények érzékenysége a nap ártalmas sugaraira, és ez az érzékenység rosszabbodhat, ha a jelenlegi ütemben folytatódik az ózonréteg vékonyodása.

Az köztudott, hogy az emberre ártalmas az UV-B sugárzás, de arra mostanáig kevés bizonyítékot találtak, hogy a növényeknek nem csupán a levelét károsítja a napsugárzás. - Tudomásunk szerint most először mutattuk ki, hogy az UV-B hatással van a növényi génkészlet stabilitására - mondta a Reutersnek adott telefoninterjúban Barbara Hohn molekuláris biológus, aki kollegáival kimutatta, hogy az UV-B sugárzásnak kitett növényben a DNS-állomány megváltozik. A sugárzás mértékével együtt növekszik a változás nagysága. Azt még nem tudni, hogy ez az átrendeződés pozitív vagy negatív-e a növény számára.

Az emberek esetében az erős napfény olyan genetikai károsodást okoz, amely bőrrák kialakulásához vezethet. A baseli kutatók hasonló elváltozásokat fedeztek fel a növényekben is, de tumor nem alakul ki a növényeken. A növény a génjeire gyakorolt hatás nemzedékről nemzedékre egyre nagyobb; a növény úgyszólván emlékezik a korábbi DNS-károsodásra. - A DNS átrendeződése a bőr sejtjeiben rákhoz vezethet. A növényekben is felfedezhetünk ilyen átrendeződést. Azt nem tudjuk, hogy vajon az emberre veszélyes-e ez a változás. A kutatási eredmények csak azt mutatják, hogy a hatás általánosabb, mint amilyenről eddig tudomásunk volt - mondta a biológus.