Új fegyver a fájdalom ellen

Vágólapra másolva!
Kanadai kutatók egy új fájdalomérző receptort azonosítottak. Fényt derítettek aktiválódási és jeltovábbítási mechanizmusára is, ami új, hatékony fájdalomcsillapító előállítását teszi lehetővé.
Vágólapra másolva!

A Calgary Egyetem kutatóinak részletes beszámolója a Nature Medicine c. szaklap 2001 júliusi számában jelent meg (Proteinase-activated receptor-2 and hyperalgesia: A novel pain pathway pp 821 - 826). A kutatásokban amerikai és olasz tudósok is részt vettek.

Az újonnan azonosított, PAR-2 jelzésű receptor ("érzékelő berendezés") a bőrben, az ízületekben és az emésztőrendszer szerveinek falában található meg. Állatkísérletek során feltérképezték, miként történik a receptor aktiválódása, s a fájdalom ingerületei hogyan továbbítódnak a gerincvelő és az agy felé.

A vizsgálatok alapján e receptor kulcsszerepet tölt be a gyulladásos betegségekkel kapcsolatos fájdalomérzetek kialakulásában (például ízületi- és hasnyálmirigy-gyulladások).

A következő lépés, hogy a receptor működését blokkoló új gyógyszermolekulákat fejlesszenek ki. A kutatók reményei szerint a receptorhoz való szelektív kötődése miatt e hatóanyagnak nem lesznek a mai fájdalomcsillapítókhoz hasonló mellékhatásai, illetve nem okozzák függőség kialakulását (mint például a morfin).

Máris azonosítottak egy ígéretes növényi hatóanyagot, amely képesnek látszik a receptorral való összekapcsolódásra. A receptorhoz ezáltal nem férnek hozzá azok a molekulák, amelyek hatására ingerületbe jön, így nem továbbítódik jel a központi idegrendszer felé, s végső soron nem alakul ki a fájdalomérzet agy agyban. A klinikai próbák elkezdődtek, s az eredmények egy éven belül várhatók.