Sikeres kínai agyműtét - ötezer évvel ezelőtt <BR/>

Vágólapra másolva!
Sikeres agyműtétet hajtottak végre kínai orvosok. Az ötezer évvel ezelőtt végzett beavatkozás kétségkívül az első az eddig ismert ilyen típusú műtétek sorában.
Vágólapra másolva!

A kínai tudósok ítéletüket egy 1995-ben talált koponya beható vizsgálatára alapozzák. A koponyát a Sandong tartományban talált davenku-leletekkel együtt tárták fel. A davenku kultúra kezdetét az i. e. 4. évezredre teszik, mintegy másfél ezer évig maradt fenn.

Han Kang- szin, a Kínai Tudományos Akadémia régésze elmondta: agyműtétre utaló őskori leleteket már sikerült feltárni a világ más területein, így Európában, Ázsiában, Óceániában és a két amerikai kontinensen is. A legkorábbi ismert műtétet Európában hajtották végre hétezer évvel ezelőtt.

A régészek a koponyatető jobb hátsó negyedében egy 3,1-2,5 centiméteres lyukat azonosítottak. Feltételezésük szerint a koponya valaha egy felnőtt férfihoz tartozott.

Különböző orvosi eljárások segítségével - röntgenfelvétel, CT-leképezés, valamint háromdimenziós képi rekonstrukció - az orvos szakértők éles szerszámmal okozott felületi sérüléseket találtak.

Bao Sziu-feng professzor, a Shandong Egyetemről a sérüléseket egyértelműen orvosi beavatkozás nyomaiként azonosította.

Vu Szin-zsi régész, a Kínai Tudományos Akadémia tagja elmondta, hogy a lék kerületén (szélén) található köríves alakzat természetes képződmény, ami csak egy rendkívül finom beavatkozás, valamint a csontszövet regenerálódása után volt lehetséges.

"Mindez nem jelenthet mást, mint hogy a koponya tulajdonosa jelentékeny idővel túlélte a műtétet, vagyis az operáció sikeres volt."

Jan Ven-ming, a Kínai Régészeti Társaság alelnöke, a Pekingi Egyetem kutatója elmondta: a sírban, ahol a koponyát megtalálták, kegytárgyak, temetkezési tárgyak voltak, ami békés temetésre utal.

"A jelek mind arra utalnak, hogy az illető beteg lett, megoperálták, és utána még hosszú ideig élt" - nyilatkozta Yan.

C14-es kormeghatározási vizsgálatok alapján a régészek úgy vélik: a sírt 5000-5200 évvel ezelőtt emelték. A szakértők mindazonáltal nem tudják, mi lehetett a műtét oka.

Zsang Zsong-pej professzor, a Pekingi Palotamúzeum volt elnöke kommentárja szerint "a tény, hogy őseink ilyen finom sebészeti eljárásra voltak képesek, kimagasló értelmi szintjükről és kreativitásukról tanúskodik. A lelet új fejezetet nyitott a kínai orvoslás történetében".


Történelmi feljegyzések szerint Kína egykori híres doktora, Hua Tao, koponyaműtétet ajánlott a Vej-dinasztia (i. sz. 220-265) egyik uralkodójának.

[origo]