Bajusszal vadászni

Vágólapra másolva!
A fókák mókás bajsza nem csak díszként szolgál: német kutatók szerint a pofa szőrzete - sokkal inkább, mint a látásuk és a hallásuk - a mindennapi "kenyeret" biztosítja a tengeri emlősök számára.
Vágólapra másolva!

A fókabajusz valószínűleg a legérzékenyebb minden állati bajusz között, mivel szálanként 1000-1600 idegrosthoz kapcsolódik - állítja Guido Dehnhardt, a németországi Ruhr-Universität Bochum kutatója. Dehnhardt és kollégái a kölni állatkert két fókája, Henry és Nick segítségével bizonyították be a fókabajusz nem mindennapi képességét. A kutatók szerint bajszuk segítségével az állatok akár száznyolcvan méter távolságból is megérzik a vízáram apróbb rezdüléseit.

Normális észlelési körülmények közt Henryt egy miniatűr tengeralattjáró megkeresésére és követésére idomították. Mint a Science cikkéből megtudhatjuk, ezek után az állatot a mikro-tengeralattjáróval együtt zavaros vízbe tették, hallószervére hangfogót tettek, és megvárták, míg a bekapcsolt tengeralattjáró eltávolodik a fókától. Ezek után a távirányított jármű motorját lekapcsolva levették a "fülvédőket", és Henryt szabadon engedték.

A fókának 326 alkalomból 256-szor sikerült megtalálnia a zsákmányt, ráadásul az esetek nagy részében - 80 százalékban - pontosan a szerkezet által leírt útvonalat követve. Nyugodt vízben Nickkel is hasonló eredményt értek el.

Mikor a fókák bajszát egy testhez simuló maszkkal betakarták, az állatok képtelenek voltak a feladatot végrehajtani. A szemük elfedése azonban nem befolyásolta az eredményt.

A fókák mintegy 40 méteres távolságról tudták követni a tengeralattjárót. A kutatók szerint azonban az áramvonalasabb halak sokkal maradandóbb nyomot hagynak a vízben, a mozgásuk kiváltotta hullámok stabilabbak, ezért a fókák nagyobb távolságra is könnyedén követik őket. A tengeralattjáró-modell mozgását a fókák mintegy fél percig érzékelik, de egyes halak úszását akár öt percig is. "Egy hering mozgását a fóka akár 180 méterről is megérzi. A pontos távolság a hal méretétől és úszási stílusától is függ" - nyilatkozta Dehnhardt.

A kutatók jelenleg a kísérletek következő szakaszán dolgoznak. Azt tervezik, pisztrángokat tanítanak be arra, hogy egy medence egyik végéből a túlsó oldalra ússzanak. (Egy pisztráng betanítása három-négy hétig tart.) Mikor a pisztráng útjának végére, biztonságos távolságra ért, a medencébe beengedik a fókákat, és megfigyelik viselkedésüket.

BK.