A nikotin serkenti az érképződést<BR/>

Vágólapra másolva!
A dohány egyik legismertebb összetevője növekedésre serkenti a véredényeket. Ez meggyorsítja a daganatok fejlődését, viszont hasznos lehet egyes agybetegségek kezelésénél.
Vágólapra másolva!

A Stanford Egyetem (Kalifornia) kutatóinak újabb eredményei szerint a dohányosoknak nem csupán a dohányfüstben lévő több száz rákkeltő hatású anyag miatt kell szembenézniük a daganatos megbetegedések nagyobb valószínűségével. Egereken végzett kísérletek bizonyították, hogy a nikotin hatására fokozódik az erek képződése, ami igen "jól jön" a fejlődő daganatok örökké éhes tumorsejtjeinek.

John Cooke és kollégái az aktív dohányosok vérére jellemző nikotinkoncentrációnak tették ki a kísérleti állatokat, amelyekben jól kimutathatóan friss véredények jelentek meg. Az új erek valósággal betörtek az oxigénhiányban szenvedő szövetekbe, például az állatokban lévő daganatokba.

A pontos molekuláris hatásmechanizmus még ismeretlen, de az erek belső falát burkoló hámsejtek (ún. endoteliális sejtek) felszínén is jelen vannak azok az agysejtekre jellemző receptorok, amelyek nikotinfüggővé teszik az agyat. A hámsejtek a nikotin hatására osztódni kezdtek, s új csöveket formáltak.

Rakesh Jain, a Harvard Orvosi Egyetem vérerek kialakulásával foglalkozó specialistája szerint igen provokatív eredményről van szó, amely ellentmond az eddigi tapasztalatoknak. A kutató lehetségesnek tartja, hogy a nikotin hatására csak az abnormálisan fejlődő szövetekben fokozódik az érképzés, s egyelőre nem tudjuk, hogy különböző adagok eltérő ideig történő alkalmazása hogyan befolyásolja a nikotin növekedési faktor-szerepét.

Mások arra hívják fel a figyelmet, hogy a dohányfüstben lévő több száz kémiai anyagban sokkal károsabbak is vannak a nikotinnál, amelynek szerepe ezekhez képest elhanyagolható. A legpusztítóbbak azok a szabadgyökök, amelyek tönkreteszik a hámsejteket. Ugyanakkor a nikotint fokozott koncentrációban alkalmazzák a leszokást segítő tapaszok, rágógumik és sprayk esetében, s ezek hosszú távú hatása egyelőre ismeretlen.

A fenti rossz hírek ellenére a nikotin más területeken akár hasznos is lehet, amennyiben valóban érképző hatású. Az agyérkatasztrófák (pl. szélütés), a Parkinson- vagy Alzheimer-kór áldozatainál javulást idézne elő a megnövekedett vérellátás. Az egyik lehetséges megoldás a nikotin terápiás használata, amennyiben megfelelően sikerül kontrollálni a hatását.

A kutatások részletes beszámolója a Nature Medicine c. folyóiratban jelent meg (Heeschen, C. et al. Nicotine stimulates angiogenesis and promotes tumour growth and atherosclerosis. Nature Medicine, 7, 833 - 839, 2001).

S. T.