A melegek jogai Magyarországon

Vágólapra másolva!
A Budapesten zajló négy napos meleg fesztivál kapcsán érdemes röviden áttekinteni, hogy a rendszerváltás óta milyen lépések történtek a magyarországi melegek jogainak védelmében.
Vágólapra másolva!

A szocializmus időszakában ugyanis a szovjet példa hatására számos büntető- és diszkriminatív törvény, rendelet épült be a magyar jogalkotásba, ami miatt a homoszexualitás évtizedeken keresztül szexuális devianciaként volt számon tartva. Csak a rendszerváltást követően alakultak meg az első meleg érdekvédelmi szervezetek, önsegítő csoportok, amelyek célul tűzték ki a melegek jogainak védelmét és a nyugat-európai toleráns közeg meghonosítását.

Magyarországon az elmúlt évtizedben a törvényi szabályozás területén nem történt igazi előrelépés. Egyedüli pozitív példaként talán csak az Alkotmánybíróság 1996. június eleji határozata említhető, mely nem tesz különbséget azonos, illetve különnemű élettársi kapcsolat között. Európai liberálisabb felfogású országaiban a törvényalkotók már jóval tovább jutottak az egyenlő jogok biztosításában. Hollandiában, Dániában, Norvégiában és Svédországban az azonos neműek házassága már megengedett, Hollandiában az örökbefogadáskor sem tesznek különbséget a heteroszexuális és homoszexuális párok között. A Magyar Alkotmánybíróság a meleg házasság elutasítását annak idején azzal indokolta, hogy a legfontosabb nemzetközi emberi jogi egyezmények alapján a házasságot férfi és nő életközösségeként kell értelmezni.

A meleg érdekvédelmi szervezetek az egyik legsúlyosabb problémának azt tartják, hogy az Európa Parlament felhívása ellenére a magyar Büntetőtörvénykönyv még mindig másként ítéli meg az úgynevezett beleegyezési korhatárt a hetero- és a homoszexuálisoknál. Amíg a heterszexuálisoknál a 14 év alattiakkal, addig a melegeknél a 18 év alattiakkal tilos szexuális kapcsolatot létesítenie egy felnőtt állampolgárnak.

Szintén diszkriminációnak minősül az az Európai Unióban és Magyarországon is érvényesülő joggyakorlat, amely a homoszexuálisokat kizárja a véradásból. Amennyiben a véradó a véradást megelőző kérdőívben bevallja, hogy homoszexuális, úgy vérét nem használhatják. A vérbankok kirekesztő magatartása a kezdetben a "melegek pestisének" bélyegzett AIDS megjelenésének köszönhető. A kirekesztést azonban ez a tény tovább nem magyarázhatja, hiszen a legutóbbi adatok szerint a világon megfertőzöttek több mint 80-90 százaléka már heteroszexuális.

A munkahelyi diszkrimináció is létező, ám nem tárgyalt probléma Magyarországon. Jelenleg a Munka törvénykönyve még nem tiltja a szexuális orientáció alapján való megkülönböztetést. Meleget ért diszkrimináció miatti munkaügyi perre eddig még nem került sor, de peren kívüli megegyezésre már nem egy esetben sor került.

Nyugat Európában az Európai Parlament a homoszexuálisok jogainak egyik legaktívabb védelmezője. Az intézmény javaslatára 1997-ben Amszterdamban az Európai Unió minden tagállama aláírta azt az egyezményt, amely kimondja, hogy semmilyen állampolgári jogukban nem lehet korlátozni a homoszexuális állampolgárokat.

A nyugat-európai országokban a törvényi szabályozás mellett a közhangulat is nagyban különbözik a Magyarországon tapasztalható ellenséges légkörtől. A politikai életben is egyre több, másságát nyíltan felvállaló szereplő jelenik meg, mint például a közelmúltban megválasztott párizsi és berlini polgármester. Európa szerte egyre népszerűbbek a meleg fesztiválok, ahol a lakosság együtt mulat a felvonuló melegekkel. Sajnos nincsenek ilyen könnyű helyzetben a mától vasárnapig tartó budapesti fesztivál szervezői, akikhez akár nyíltan, egyes médiákon keresztül, akár névtelen telefonon üzenetben már számos fenyegetés érkezett.

Bognár D. Ákos