Újabb esély a sarki fényre<br/>

Vágólapra másolva!
Ismét van némi esély arra, hogy sarki fényt figyelhessünk meg: jelenleg két hatalmas nap- és koronakitörés anyaga söpör végig bolygónk környezetén.
Vágólapra másolva!

Sarki fény 2000 áprilisában (Németország).


Bár már többször jeleztünk "sarkifény-riadót" rovatunkban, sajnos eddig egyik sem jött be. Ennek ellenére résen kell lennünk, nehogy elszalasszuk a csodálatos jelenséget.

Pénteken és szombaton este az űr-időjáráselőrejelzések szerint van mit keresnünk az ég alatt (főleg éjfél körül érdemes próbálkozni). Július 10-én és 11-én két hatalmas napkitörés történt a 9077-es igen aktív napfoltcsoport felett, amelyek aztán koronakitöréseket váltottak ki. Július 13-án hazai idő szerint 11.50-kor a napszél mintegy 700 km/s sebességű hulláma érte el bolygónkat, s közepes erősségű geomágneses vihart váltott ki. A második kitörési hullám ma várható (július 14.). Egy erős geomágneses vihar kialakulásának esélyét 40%-ra becsülik, a sarki fény pedig körülbelül az 50. földrajzi szélességig húzódhat le (Budapest a 47,5-es értékkel már közel van e határhoz). Zavarok keletkezhetnek a távközlésben, áramszolgáltatásban, és veszélybe kerülhetnek a műholdak elektromos berendezései. Egy későbbi, július 12-én bekövetkezett kitörésben felszabadult röntgensugárzás máris komoly hatást gyakorolt a Föld ionoszférájára (a felső légkör részére), s szerdán a Nap felé forduló oldalon zavarok keletkeztek a rádió-összeköttetésekben.



A július 11-ei koronakitörés

A napfoltcsoport jelenleg a Nap közepe felé mozdul el, így jövő héten még nagyobb meglepetéseket produkálhat. Ilyen helyzetben ugyanis egy újabb kitörés éppen felénk irányulna. A kutatók szerint a Nap már belépett a 11 évenkénti napfoltmaximum és fokozott naptevékenység időszakába.

További részletek és állandó előrejelzés (angol nyelven) a SpaceWeather.com honlapon.


S. T.

Ajánló:

Korábban:

Részletes háttéranyag a naptevékenység földi hatásairól és a koronakitörésekről. 2000. április 6-7-én a világ minden táján észleltek északi fényt a közepes földrajzi szélességeken is. Tekintse meg a nagyszerű képeket!