Maxwell-féle "homokdémon"?<br/>

Vágólapra másolva!
Német kutatók egy olyan kísérletről számoltak be, amely látszólag megvalósítani látszik az úgynevezett Maxwell-démont, amely a második főtétel értelmében nem létezhet.
Vágólapra másolva!

Maxwell.A termodinamika második főtételének számos megfogalmazása van. Az úgynevezett másodfajú örökmozgó (perpetuum mobile) lehetetlenségét kimondó törvény szerint egy zárt rendszerben nem fordulhat elő, hogy a hő spontán módon, azaz önmagától, külső munkavégzés nélkül, a hidegebb helyről a melegebb irányába terjedjen (például hogy a forró tűzhelyre tett fazékban a víz lehűljön, s tőle a tűzhely még jobban felmelegedjen). Egy másik megfogalmazás szerint zárt rendszerben a spontán folyamatok csak olyan irányban mehetnek végbe, amelyben a rendszer rendezetlensége egyre nő. Német kutatók most egy olyan kísérletről számoltak be, amely látszólag ellentmond ennek a tételnek, és megvalósítani látszik az úgynevezett Maxwell-démont, amely a második főtétel értelmében szintén nem létezhet.

A fürge kis démon James Clerk Maxwell egy nevezetes gondolatkísérletében szerepel. (A nagy angol tudós, aki az elektromos és mágneses kölcsönhatások egységes térelméletét megalkotta, a statisztikus mechanika kidolgozásának is egyik úttörője volt.) A szóban forgó gondolatkísérletben egy hőszigetelt tartályt hőszigetelő fal oszt két egyenlő részre: a falon egy olyan parányi elhúzható ablak van, amelyen egy-egy gázmolekula éppen átfér. Kezdetben a tartály mindkét felében egyenlő hőmérsékletű gáz van. Most képzeljünk el egy pici démont, amely az ablakot úgy csukja vagy nyitja, hogy az egyik irányba csak a forróbb (gyorsabb) molekulákat, a másikba pedig csak a hidegebb (lassúbb) molekulákat engedi át. Így a külső megfigyelő (aki egyébként a parányi démont persze nem látja) előbb-utóbb azt tapasztalná, hogy a kezdetben azonos hőmérsékletű gáz egy hidegebb és egy melegebb gázra válik szét a tartály két oldalán. A termodinamika második főtétele szerint ez nem történhet meg: ezért a Maxwell-démon (vagy egy neki megfelelően működő ötletes kis szerkezet) sem létezhet. (A gondolatkísérletben egyébként az a turpisság, hogy figyelmen kívül hagyja a démon "működéséhez" szükséges energiát.)

Az Esseni Egyetem kutatói most az alábbi kísérletről számoltak be: egy homokkal részben megtöltött tartályt két egyforma kamrára osztottak egy olyan fallal, amelyen egy parányi lyuk volt, majd a tartályt fel-le rázogatták. Bizonyos ütemű rázogatás hatására egy idő után az egyik kamrában a "forró", gyorsan mozgó homokszemcsék, míg a másikban a "hideg", lassúbb szemcsék gyűltek össze. Ez úgy ment végbe, hogy a homokszemcsék valamelyik kamrában elkezdtek "lecsapódni" (ami véletlenszerűen, spontán szimmetriasértéssel is megtörténhet), majd egyre több és több szemcse kapcsolódott be egy rendezettebb állapot kialakításában. Ezek a kamra alján gyűltek össze, itt a szemcsék összesűrűsödtek, gyakoribbá váltak köztük az ütközések, emiatt mozgási energiájuk egyre inkább kiegyenlítődött, vagyis "lehűltek". Mindeközben az ebben részt nem vevő szemcsék a másik kamrában még "gázszerű" formában, magasabb hőmérsékleten maradtak. Tehát mégiscsak létezhet a Maxwell-démon?



(A) Az erőteljesen fel-le rázogatott tartály két kamrájában a homokszemcsék eloszlása többnyire egyforma marad. A rázás ütemét csökkentve azonban bekövezkezhet egy olyan állapot (B), amelyben a homokszemcsék az egyik kamrában lecsapódnak, míg a másikban "forró", gázszerű állapotban maradnak

Jens Eggers, a kutatócsoport vezetője szerint erről szó sincs. Igaz, az eredmény először őket is meglepte, ám hamar rájöttek, hogy a jelenség valójában nem mond ellent a termodinamika második főtételének. Jóllehet a homokszemcsék mozgása bizonyos körülmények között jól modellezhető az ideális gáz molekuláinak mozgásával, ám ebben az esetben ez a leegyszerűsítés alaposan félrevisz. Az egyes homokszemcsék ugyanis maguk is képesek hőt elnyelni vagy leadni, azaz nemcsak mozgási energiájuk van (amely az ideális gázban a molekulák hőmérsékletének egyedüli mértéke), hanem saját hőmérsékletük is (amely az őket alkotó több milliárdnyi molekula rendezetlen mozgásának átlagos energiájával arányos). A homokszemcsék hőmérséklete tehát nem hozható közvetlen összefüggésbe a szemcsék rendezetlen mozgásának átlagos energiájával. Vagyis csodálkoznunk, és a Maxwell-démon működésére gyanakodnunk csupán akkor kellene, ha az ábrán látható kísérletben a tartályt valóságos gáz töltené ki.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Az eredeti sajtóanyag az UniSci honlapján.