Földi pokol<br/>

Vágólapra másolva!
Lehet, hogy a dinoszauruszok végül is elevenen megsültek? Mindez nem zárható ki - véli Burton Hurdle, a Washingtoni Tengerészeti Kutatólaboratórium munkatársa. Annak a bizonyos meteoritnak a becsapódása sok mindent változtatott meg a Földön.
Vágólapra másolva!

Joe Tucciarone illusztrációja.Ha lehetséges lenne, hogy a 65 millió évvel ezelőtti a tengerek mélyére lássunk, akkor feltehetőleg azt figyelhetnénk meg, hogy több száz méteres mélységben hatalmas mennyiségben szilárd metánhidrátok halmozódtak fel. A növények pusztulásuk után a tengerfenék mélyén metán keletkezése közben bomlottak le (illetőleg bomlanak le ma is). 500 méterrel a tengerszint alatt, alacsony hőmérsékleten és nagy nyomáson a metán a vízzel szilárd metánhidrátokká alakul. A vegetáció folyamatos pusztulása következtében a metánhidrátok mennyisége állandóan nő. (Több országban - többek között az USA-ban, Németországban, Japánban - folynak kutatások a metánhidrátok, mint potenciális fosszilis tüzelőanyagok felhasználására.)

De térjünk vissza a dinókhoz! Elképzelhető, hogy a mintegy 65 millió évvel ezelőtt történt meteorit vagy üstökös becsapódását követően a Föld felszínén végigfutó lökéshullám a tengerek mélyéről metánt szabadíthatott fel. Valószínűleg maga a légkör azért nem gyulladt meg, de a metánban gazdag levegő minden bizonnyal hozzájárult a hatalmas állatok pusztulásához.

A kutatók elméletük bizonyítékaként tekintik annak a Kalifornia partjainál korábban végzett vizsgálatnak az eredményét, amely a tengerfenék üledékmintáinak a repedéséről, összetöredezéséről tanúskodik a késői kréta időszakból. A szén izotópjainak vizsgálata is bizonyítja, hogy a kréta végén sok szén oxidálódott, vagyis a metán égését is valószínűsíthetjük. (Bár az igazsághoz tartozik, hogy a 12C és 13C izotópok ilyen jellegű arányeltolódása nem mindenhol mutatható ki a Földön.)

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Nagyon informatív és tréfás honlap, több elmélet felvonultatásával! Részletes angol nyelvű anyag egy másik elméletről, mely szerint a megnövekedett vulkáni aktivitás okozta a kihalást. Kihalás a kréta-tercier határon.