Bazaltbarlangot fedeztek fel Salgótarján határában<br/>

Vágólapra másolva!
Magyarország harmadik bazaltbarlangját találták meg salgótarjáni barlangászok a napokban. A helyi kutatócsoport 1982-ben még csupán sziklahasadéknak vélte a Szilváskői bazaltbarlangot, ám most egy kisebb bontás révén újabb, legalább kétszáz méteres szakaszt tettek kutathatóvá.
Vágólapra másolva!

Buda László, a Sziklaorom Hegymászó és Barlangász Klub (SZHBK), s a mostani expedíció vezetője elmondta: a felfedezés különleges értékét az adja, hogy kivételesen ritkán fordulnak elő ilyen kemény kőzetben barlangok. Magyarországon eddig mindössze két említésre méltó bazaltbarlangot tartottak nyilván, a Pulait, valamint a Halász Árpád Barlangot.
A Szilváskői Hasadékbarlang nyílásáról sokan tudtak, ám hogy valójában ez száz méter hosszúságú, s négy-öt méter széles járatokat rejt a hegy mélyében, még a szakemberek sem sejtették. A résbarlang járataiban életnek nyomát nem találták a barlangászok, ami a barlang fiatal korára enged következtetni. Kialakulásában az is közrejátszhatott, hogy másfél évszázada barnakőszén bányászat folyik a Salgótarján környéki hegyekben, s beomlott bányajáratok fölött mozdultak el úgy a bazaltrétegek, hogy azok barlangrendszereket alakítottak ki.
A résbarlang Sály Robin, Könnyű Gábor, Orosz Mihály és Buda László felfedezése. Az SZHBK tavasszal tábort szervez a további járatok feltérképezésére.



A Föld egyik leghíresebb bazalt-előfordulása: az Óriások Útja Írországban

(MTI)

Ajánló:

Bevezetés a kőzettanba, a British Columbia-i egyetem oktatóanyaga. Minden amit a vulkánokról tudni és látni lehet.