Jöhet a busman fogyókúra

Vágólapra másolva!
A Sivatagi sShow című film csont és bőr busman szereplőire alighanem sokan emlékeznek. E Botswanában és Dél-Afrikában élő szavannalakó bennszülöttek körében a túlsúly és az elhízás ismeretlen jelenség, ami részben egy különös növénynek is köszönhető.
Vágólapra másolva!

A busmanok (másnéven szanok) rendkívüli soványságának a legújabb feltételezések szerint nem csupán a koplalás, hanem egy sivatagi növény fogyasztása is az oka. A Kalahári-sivatagban vándorló bennszülöttek állandó eledele évezredek óta a Hoodia kaktusz (Hoodia gordinii), amelynek sűrű nedve elűzi az éhséget.

A Hoodia fogyasztó hatásának híre már a nagyvárosokban is elterjedt. A brit Phytopharm cég P57 néven levédette a kaktuszban található hatóanyagot, a gyártási és forgalmazási jogokat pedig az amerikai óriásvállalatnak, a Pfizernek adta tovább jó pénzért. Az elhízási panaszokra épülő gyógyszergyártás hatalmas üzlet: az Egyesült Államokban és Európában mintegy 150 millióan küzdenek túlsúllyal. Az amerikai óriásvállalat a terméktől ezért a kék tablettáéhoz hasonló sikerre számít.

A hatóanyag állatokon elvégzett tesztelése során patkányok a P57 hatására semmilyen táplálékot nem vettek magukhoz. Az első embereken elvégzett próbák során a rendkívül elhízott pácienseket két csoportra osztották: az egyik csoport Hoodia-hatóanyagot, a másik placebót kapott, és egyikük sem tehetett mást, mint olvashatott, nézhette a televíziót, illetve ehetett. Tizenöt nap elteltével a hatóanyagot kapó csoport tagjai napi 1000 kalóriával kevesebb táplálékot fogyasztottak. A siker tagadhatatlan volt, ám még évekbe telhet, mire a klinikai próbák nyomán a hatóanyag gyógyszer formájában a boltokba kerül. Az interneten ellenben számos olyan cég árulja termékét, amelyekről az ellenőrzések során kiderült, a hirdetéssel ellentétben nem tartalmazzák a hatóanyagot - intenek a szakemberek.

A busmanok, az egyre népszerűbb kincsük miatt, életmódjuk hagyományos elemét, a gyűjtögetést mostanában a Hoodia kaktusz termesztésből származó bevételekkel egészítik ki. A növény letört hajtásaiból rövid idő alatt terebélyes bokrok nevelhetők. Ha az ezekből készült termék diadalútja tovább folytatódik és a kakatusz hatását is igazolják, várhatóan Európában is megjelenik az afrikai csodaszer. Ennek fogyasztása alighanem az öreg kontinensen is eredményes lenne - leginkább persze akkor, ha a fogyni vágyók ugyanannyit gyalogolnak majd naponta, mint a busmanok.

Delta