Ma kezdődik az Eurovízió, 200 millióan nézik

Freddie Fehérvári Gábor Alfréd Fehérvári Gábor Alfréd - Freddie - A 2016-os A Dal győztese
Fehérvári Gábor Alfréd - Freddie - A 2016-os A Dal győztese
Vágólapra másolva!
A nemzeti zsűrik már hétfőn este, a keddi első elődöntő főpróbáján pontozzák az előadókat, ezzel kezdődik a 61. Eurovíziós Dalfesztivál Stockholmban. Freddie és a Pioneer című szerzemény esetleges jó szereplése azt jelentené, hogy Magyarország egymás után hatodszor tudna döntőbe jutni a versenyben.
Vágólapra másolva!

Az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) által szervezett versenyt a svéd fővárosban rendezik: tavaly Bécsben Mans Zelmerlöw svéd énekes győzött Heroes című dalával. 2015-höz képest a részt vevő országok száma kettővel több, 42 versenyző indul. A 2015-ös hiányzók közül idén szerepel Ukrajna, Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Bulgária is, nem indul viszont Törökország, kizárták Romániát. A tavaly a dalfesztivál 60. születésnapja alkalmából indult Ausztrália idén ismét lehetőséget kap a versenyen, bár indulója nem lesz automatikusan döntős, mint 2015-ben Bécsben.

A 61. Eurovíziós Dalverseny reklámjai a rendező város, Stockholm Királykertjében Forrás: MTI/EPA/TT NEWS AGENCY/Pontus Lundahl

Az idei Eurovízió jelmondata: Come Together (Jöjjünk össze), a logó a pongyola pitypangot ábrázolja. Stockholm 1975 és 2000 után harmadszor ad otthont a rendezvénynek. A verseny helyszíne az 1989-ben épült Ericsson Globe (2000-ben is itt volt a viadal), amely 16 ezer ember befogadására képes. Jelenleg ez a világ legnagyobb, félgömb alakú építménye: a fehér labda alakú épület átmérője 110 méter, beltéri magassága pedig 85 méter. Az épület térfogata 605 ezer köbméter.

Hétfő este már pontoznak

Az eurovíziós színpad 24 méter széles és 16 méter mély, a LED-fal 37-szer 10 méteres. A színpad felszínének területe 230 négyzetméter, 74 pirotechnikai eszközt fognak használni, a kifutó hossza 32 méter, a színpadi technikához 330 fényforrást használnak.

A keddi első elődöntő 18 eladója hétfőn este mutatja be először élesben produkcióját a - titkosan - pontozó öttagú nemzeti zsűrik előtt. Ez adja a produkciókra adott voksok egyik felét, a másikat a tévénézők szavazatai: a keddi elődöntőben (ahogy majd a csütörtökiben és a szombati döntőben is) a képernyők előtt ülők az utolsó dal elhangzását követő 15 percben küldhetnek szavazatot az előadókra a verseny applikációján, telefonon és/vagy sms-ben, de

az egyes országok szavazói saját fellépőiket nem értékelhetik.

A zsűrik és a nézők voksainak egyenlő arányú kombinációja alapján dől el a továbbjutók kiléte. A magyar nemzeti zsűriben Rakonczai Viktor, Lotfi Begi, Wolf Kati, Frenreisz Károly és Novák Péter pontoz.

Az Eurovíziós Falu Stockholm Királykertjében Forrás: MTI/EPA/TT NEWS AGENCY/Pontus Lundahl

A keddi első elődöntő 18 előadójából tíz jut a szombati fináléba. Elsőként a Finnországot képviselő énekesnő, Sandhja lép színpadra, őt a görög és a moldovai versenyző követi, ezután - negyedikként - lép színpadra Freddie (Fehérvári Gábor Alfréd), aki Magyarország képviseletében a Pioneer című dalt adja elő. Utána a horvát, a holland, az örmény, a San Marinó-i, az orosz, a cseh, a ciprusi, az osztrák, az észt, az azeri, a montenegrói, az izlandi, a bosznia-hercegovinai, végül a máltai versenyző következik. A Pioneer zeneszerzője Szabó Zé, a szövegíró Csarnai Borbála. A legnagyobb fogadóirodák szerint a 26 éves Freddie és dala eséllyel pályázik a döntőbe jutásra. Erről itt írtunk korábban részletesen.

Heten már rutinosak

Hét olyan előadó van a mezőnyben, aki korábban már szerepelt az Eurovíziós Dalfesztiválon: a bosznia-hercegovinai Deen (2004-ben), a bolgár Poli Genova (2011), az izlandi Greta Salóme (2012), a litván Donny Montell (2012), a macedón Kaliopi (2012), a máltai Ira Losco (2002) és a montenegrói Bojan Jovovic (2005).

A kiemelt, tehát automatikusan döntős országok közül a már említett Egyesült Királyság, Franciaország és Olaszország mellett Németországból Jamie-Lee, Spanyolországból Barei, a házigazda Svédország képviseletében pedig Frans indul.

Fehérvári Gábor Alfréd - Freddie - a 2016-os A Dal győztese Fotó: Polyak Attila - Origo

A verseny házigazdája mindig az előző évi győztes ország, Svédország hatodszor rendezhet Eurovíziós Dalfesztivált, az eddigi hat győztesük az ABBA (1974), a Herreys (1984), Carola (1991), Charlotte Nilsson (1999), Loreen (2012) és Mans Zelmerlöw (2015) volt. A televízión keresztül világszerte évente mintegy 200 millióan kísérik figyelemmel a versenyt.

Volt egy 4. és 5. helyünk

Az eddigi legjobb magyar helyezést Bayer Friderika érte el, aki 1994-ben Dublinban Kinek mondjam el vétkeimet? című dalával, Jenei Szilveszter szerzeményével 4. lett. 2014-ben Koppenhágában Kállay-Saunders András az 5. helyen végzett Running című dalával, az eddigi legmagasabb pontszámmal, 143 ponttal.

Az Eurovíziós Dalfesztivál keddi és csütörtöki elődöntőit, valamint szombati döntőjét a Duna Televízió 21 órától élőben közvetíti. Mindhárom estén 20 óra 30 perctől látható az Elővízió adása, amelyben bemutatják Freddie útját A Dal 2016 döntőjétől Stockholmig.