Kézi számítógéppel az internetre

Vágólapra másolva!
Ezúttal egy GPRS adatátvitelt támogató PDA segítségével azt próbáltuk ki, mire alkalmas napjainkban a mobil internet. 
Vágólapra másolva!
Vodafone mobilinternet - Az első tapasztalatok/techbazis/mobil/20020805vodafone.htmlZsebben hordott számítógép/techbazis/mobil/20021014komputer.htmlTovábbi linkek a PDA témáhozhttp://vizsla.origo.hu/static/informatika/hardverek/szemelyi_szamitogepek/PDA/

A Techbázison nemrégiben bemutatott Compaq iPAQ 3970-es kéziszámítógéphez egy GSM/GPRS Wireless Pack nevet viselő bővítést csatlakoztattunk, amely teljes értékű mobiltelefonná alakítja át a PDA-t. A GSM-kabát néven is ismeretes kiegészítőbe egy Vodafone átalánydíjas GPRS internet szolgáltatást használó SIM kártya került. A címben szereplő termék egy olyan külön megvásárolható kiegészítő az iPAQ kézigépekhez, amely GSM mobiltelefonná alakítja azokat. A hagyományos beszédkommunikáció mellett a Wireless Packkel - mobilhálózattól függően - a zsebgép a GPRS csomagkapcsolt adatátvitelt is támogatja, amelyen keresztül e-mailek küldése és fogadása, valamint weboldalak böngészése is lehetővé válik.

Forrás: ORIGOA 900, 1800 és 1900 MHz-es frekvenciasávokat használó mobilhálózatokon (tehát Európában és az USA-ban is) működőképes GSM/GPRS Wireless Pack segítségével a csomagkapcsolt adatátvitel használatakor egyszerre 5 időszelet (timeslot) használata lehetséges (4+1 vagy 3+2) az adatok le- és feltöltésére. Mivel a Wireless Pack egy GPRS Class B terminál, adathívás közben is lehetséges beszédhívások fogadása, ám ennek ideje alatt az adatforgalmazás szünetel. A 3 centiméter vastag, 166 gramm tömegű GSM-kabát belsejében egy 1000 mAh kapacitású, beépített lítium-ion akkumulátor kapott helyet. Némileg nehezíti a használatot az, hogy a kiegészítő akkuját csak a kéziszámítógéppel együtt lehet tölteni, de így is gond nélkül interneteztünk vele 4-5 órát egy töltéssel. A Wireless Pack dobozában magán az eszközön kívül egy szoftvereket tartalmazó CD, illetve egy head-set található.

A Wireless Pack üzembe helyezése

A GSM/GPRS-kabát antennája melletti, kissé nehézkesen kinyitható foglalatba kell behelyezni a SIM-kártyát, majd bele kell tolni a kiegészítőbe magát az iPAQ-ot. Ezt követően a tenyérgép automatikusan elvégzi a szükséges beállításokat, majd újra kell indítani. Többször is előfordult azonban, hogy a kéziszámítógép bekapcsolásakor nem aktivizálódott a Wireless Pack. Eme problémát úgy lehetett orvosolni, hogy leszedjük, majd pár másodperc múlva újra csatlakoztatjuk a PDA-hoz. Ez azért zavaró, mert ilyenkor újra kell indulnia az eszköznek, ami 10-20 másodpercig is eltart.

A beüzemelést követően elsőként a hagyományos beszédkommunikációs funkciókat próbáltuk ki. A Wireless Packkel tárcsázni az érintőkijelzőn megjelenő billentyűzet segítségével (is) lehet. A mikrofon és a hangszóró a bővítőcsomag hátulján található, tehát nem a kijelző felöli oldalt kell az archoz helyezni a társalgás alatt. Hasznos lehetőség, hogy a címlistában lévő számok egy hagyományos telefonregiszterhez hasonlóan ábécérendbe tagolva érhetők el. Az eszköz változtatható csengőhangokkal, valamint rezgéssel is képes jelezni a beérkező hívásokat és üzeneteket.

Az SMS-ezés igen kényelmes a PDA-val a nagyméretű kijelző révén, amelyen egy teljes üzenet bőven elfér, és annak elovasása is jóval könnyebb, mint egy hagyományos mobiltelefonon. Furcsaság, hogy a Wireless Pack a lecsatlakoztatást követően bekapcsolva marad, manuálisan kell deaktivizálni.