Blogger-kézikönyv a cenzúra kijátszásához

Vágólapra másolva!
Egy nemzetközi újságíró-szervezet ad útmutatót ahhoz, hogyan lehet kijátszani az internetes cenzúrát az olyan, a sajtószabadságot elnyomó rezsimek által uralt országokban, mint például Kína vagy Irán.
Vágólapra másolva!

A párizsi székhelyű Riporterek Határok Nélkül (Reporters Sans Frontieres, RSF) "Kézikönyv bloggereknek és kiber-disszidenseknek" című kiadványának segítségével a webnaplók szerzői elsajátíthatják az internetes anonimitás megőrzésének módszereit. A párizsi Apple Expón bemutatott kiadványt részben a francia kormány finanszírozta, és az újságíró-szervezet weboldaláról is letölthetik kínai, arab, fárszi (iráni), angol és francia nyelven - adta hírül az AP hírügynökség.

Egészséges paranoia

"Gyakran csak a bloggereket tekinthetjük igazi újságírónak azokban az országokban, ahol a médiát cenzúrázzák vagy nyomás alatt tartják" - írja a kézikönyv bevezetőjében Julien Pain, az RSF internetes részlegének vezetője. A 87 oldalas kiadvány igyekszik biztatást adni az egyelőre habozó szerzőknek is, ezért részletes útmutatók ad ahhoz, hogyan kell létrehozni és működtetni egy blogot, és saját internetes (IP-) címük megkerülésével publikálni rajta. Pain szerint egy kis ügyeskedéssel bárki képes rá, hogy felülkerekedjen az állami cenzúrán.

A tanácsok a legkézenfekvőbb trükköktől - mindig más netkávézóból írjunk - a legrafináltabb megoldásokig - kriptográfiai kódolással aláírt, speciális formátumú e-mailek küldése - váltakoznak attól függően, hogy mennyire kell tartania a szerzőnek a hatóságoktól. A kiadvány emellett arra is kitér, hogyan lehet elolvasni a központi tartalomkorlátozás által blokkolt internetes tartalmakat, és hogy milyen jogi következményekkel kell számolni ezért.

Kína legkeményebb cenzor

A szerzők is gondoltak arra, hogy az ingyen osztott tanácsokat csalók, bűnözők vagy terroristák is kihasználhatják, de ez ellen nem tudtak más tenni, mint hogy a kézikönyv felhasználásának etikai szabályaira is figyelmeztették az olvasót. A tanácsokra viszont nagy szükség van, mint arról a könyvben idézett gyakorlati példák is bizonyítják. Az RSF cenzúra-toplistáját Kína vezeti, ahol bármilyen, a szabad választásokat említő szöveget fél órán belül eltüntetnek a netről, és az olvasókkal többek közt egy Arash Sigarchi nevű iráni újságíró is megosztja webnaplós tapasztalatait, akit hazájában tizennégy év börtönre ítéltek.