Hollywood támadást intéz a BitTorrent ellen

Vágólapra másolva!
A legnagyobb amerikai filmstúdiókat tömörítő Amerikai Mozgókép Szövetség (MPAA) a fájlcserélő hálózatok után most az illegális tartalmakat letöltők körében népszerű, BitTorrent technológiát használó szerverek működtetőivel szemben is jogi lépéseket tervez.
Vágólapra másolva!

A Reuters hírügynökség értesülései szerint az MPAA hamarosan megindítja első pereit a BitTorrent nevű technológiát használó, illegális filmletöltést kínáló internetes amerikai szerverek működtetői ellen. A BitTorrent a fájlcserélő hálózatokhoz hasonlóan egy peer-to-peer adatátviteli technológia, amely kifejezetten nagyméretű állományok, például videofájlok letöltését teszi optimálisan lehetővé.

A megoldás jelentősen eltér a fájlcserélő hálózatoktól, itt ugyanis a felhasználónak először a letölteni kívánt videofájllal kapcsolatos információkat tartalmazó kisméretű "torrent fájlt" kell beszereznie, amelyet tipikusan weboldalakon szoktak elérhetővé tenni. Az állományt a megfelelő kliensprogramba betöltve egyszerre több, a lehető leggyorsabb letöltést kínáló felhasználó gépéről kezdheti el letölteni a kívánt fájlt. A letöltés ideje alatt az állomány már letöltött részleteit az ő PC-jéről is elérhetik más BitTorrent-használók. Noha a letöltés valóban központi szerver nélkül, azaz peer-to-peer módon zajlik, a hálózati kapcsolatok kezeléséhez, s így a letöltések működtetéséhez szükség van egy központi szerverre is.

Az MPAA nem a technológiát kidolgozó programozó, Bram Coham, vagy a filmeket letöltő felhasználók ellen tervezi a perek, hanem a szerzői jogok által védett mozifilmek illegális letöltését kínáló, "torrent fájlokat" kínáló webhelyek üzemeltetői ellen tervezi a perek megindítását - számolt be a Reuters. Az amerikai filmipari szervezet november közepén jelentette be, hogy perbe fogott kétszáz olyan amerikai internetezőt, akik korábban internetes fájlcserélőkön jogtalanul tettek mások számára elérhetővé mozifilmeket. Az MPAA-hoz hasonló pereket elsőként a legnagyobb amerikai lemezkiadókat tömörítő Amerikai Hanglemezkiadók Szövetsége (RIAA) indította meg, a szervezet jelenleg 7 ezer felhasználó ellen folytat peres eljárást.