Lépések a tárcsázós csalások ellen

Vágólapra másolva!
A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) tárgyalásokat folytat a hazai szolgáltatókkal, s különböző megoldásokat dolgozna ki a felhasználó tudta nélkül, rendszerint távoli országokban működő, emeltdíjas számokat tárcsázó programok ellen.
Vágólapra másolva!

Az NHH keddi sajtótájékoztatóján Juhász Károly, a hírközlési fogyasztói jogok képviselője elmondta, a hatósághoz beérkezett panaszok legtöbbje az ún. tárcsázóprogramokkal (dialer) kapcsolatosak. Ezek olyan alkalmazások, amelyek a kezdő felhasználók tudatlanságát kihasználva, vagy weboldalakon, esetleg ingyenesen letöltött alkalmazásokkal együtt települnek fel a PC-re. Amennyiben az adott számítógép modemen kapcsolódik a világhálóra, a dialerek észrevétlenül felhívnak különböző - rendszerint valamely távoli országban működő - emeltdíjas számokat, ezáltal borsos, akár többszázezres telefonszámlát generálva a felhasználónak.

Juhász Károly elmondta, terveik szerint az NHH hamarosan létrehoz majd egy olyan nyilvános, napi frissítésű adatbázist, amely tartalmazza azokat a telefonszámokat, amelyeket betárcsázós csalásokhoz használtak, vagy használnak fel. Ezt a feketelistát a távközlési szolgáltatók arra tudnák alkalmazni, hogy a csalásokhoz használt számokat blokkolják, s így a tárcsázóprogramok nem tudnák felhívni azokat. A British Telecom (BT) június végén hasonló lépésre szánta el magát: a társaság ügyfélszolgálata listát állít össze a dialerek által hasznlát számokról, s a cég tiltólistára helyezi ezeket. A BT mellett a tárcsázóprogramok áldozatainak kárából elengedi azokat a költségeket, mely a saját hálózatán keletkezik. Ez egyébként a tárcsázók generálta telefonszámla összértékének igen csekély része, hiszen a hívások kontinenseken túlra vagy műholdas vonalakra irányulnak, melyek költségei nem a céghez folynak be.

A hatóság egy szoftveres megoldás kidolgozását is vizsgálja: ennek keretében egy olyan alkalmazást tennének elérhetővé, amely telepítése után csak a hazai internetszolgáltatók által használt 06 51-es számok feltárcsázását engedné, ettől eltérő szám esetén felugró ablakban figyelmeztetné a felhasználót. Az újfajta megoldás kidolgozásáig a hírközlési fogyasztói jogok képviselője azt javasolja a modemen keresztül internetezőknek, hogy telefontársaságuknál kérjék a nemzetközi hívások kódolását, ebben az esetben ugyanis csak egy négyjegyű számkód begépelése után lehetséges külföldre telefonálni az adott vonalról, így a tárcsázóprogramok tevékenysége megakadályozható.