Zimbabwe belenézne a gyanús e-mailekbe

Vágólapra másolva!
A zimbabwei kormány arra kötelezi az internetszolgáltatókat, hogy kiadják a "veszélyesnek" ítélt e-maileket és az obszcén vagy "nemzetellenes tevékenységre buzdító" anyagokat küldő felhasználók adatait. A Zispa, a helyi ISP-szövetség kérte a kormányt, hogy gondolja át a szolgáltatók szerződéseihez csatolandó kiegészítést.
Vágólapra másolva!

Robert Mugabe elnök szerint az afrikai viszonylatban Zimbabwében különösen elterjedt internet a globális hegemóniára törő hatalmak fegyvere. Egy neve elhallgatását kérő BBC-s alkalmazott viszont úgy véli, hogy ez a lépés sok bonyodalmat jelentene, figyelembe véve a forgalmas internetet. Már amúgy is tilos Zimbabwében "aláásni az elnök tekintélyét", vagy "rosszindulatú viselkedéssel irányulni felé", esetleg obszcén vagy hamis állításokat tenni róla - írja az Információs Társadalom és Trendkutató Központ Infinfit hírlevele.

Az internetszolgáltatók hangsúlyozzák, hogy ők bármikor készek bűn- vagy terrorcselekmények ellen fellépni, ám nem tartozik a feladatkörükbe az e-mailek ellenőrzése. Ezt ugyanis ahhoz hasonlítják, mintha az autógyártókat tennék felelőssé az autóvezetők viselkedéséért. A kormány javasolt szerződés-kiegészítése sérti az internet- és email-szolgáltatások terén kialakult nemzetközi szokásjogot. Az ISP-k nem rögzítik az átmenő email-forgalmat, és ehhez óriási tárolókapacitásra volna szükségük.

Az internet az egyik utolsó médium Zimbabwében, amelyet az ellenzéki csoportok véleményterjesztésre használhatnak, mivel a kormány megerősítette a rádió- és televízióállomások, valamint az újságok fölötti kontrollt. Ugyanakkor az e-mailes ellenzéki tevékenység sem volt, már eddig sem, kockázatmentes: csak tavaly novemberben 14 embert tartóztattak le, akik Mugabe elleni tiltakozó felhívást tettek közzé elektronikus levélben. Pedig Dél-Afrika mellett Zimbabwe az egyik leginkább internetbarát afrikai állam. 2002-ben már 100 ezer regisztrált felhasználót vettek számba az országban.

ITTK Infinit