AMD Athlon - Intel P4 örökrangadó

Vágólapra másolva!
Nekem maradt az élvezetes feladat, hogy összeeresszem az új Athlont az Intel Pentium 4-essel. Mindenki számára, aki mostanság gépbővítésben gondolkodik, javaslom tesztünk végigböngészését, hiszen az eredmény meglepő és mulatságos.
Vágólapra másolva!

Balról Pentium 4, jobbról Athlon XP




AMD

Korábban foglalkoztunk az AMD asztali gépekbe szánt processzor családjával, az Athlon XP-vel. Így jelen számunkban elkerülendő a felesleges ismétléseket, csupán az ott leírtakon pontosítanánk egy keveset, illetve hangsúlyosabbá tennénk két apróságot, mely nem bizonyos, hogy egyértelműen érthetően jelent meg.

Természetesen az AMD processzora változatlanul a 3DNow! utasításkészletet tartalmazza, egészen pontosan annak "3DNow! Professional" névre hallgató változatát. Ez a készlet tartalmaz az Intel SSE-vel kompatíbilis elemeket. Több mint 50 olyan SSE-vel együttműködő utasítással került kibővítésre, mely alapján az SSE-re optimalizált programok lényegesen gyorsabban futnak az Athlon XP-n, mint elődjén. Jelen tesztünk egyik sebességmérő programja, a SiSoft Sandra, is teljes értékű SSE utasításkészlettel rendelkező procinak ítéli meg az XP-t, mint ahogy az a mellékelt táblázatból ki is tűnik. Nem győzöm eleget hangoztatni, hogy az AMD visszatért egy már elfeledett és hőn utált megjelöléshez termékei elnevezésénél. Nevezetesen nem a "valódi" órajelet írják rá, hanem egy viszonyított számot, hogy mely konkurens processzor, mely órajelen működő változatának szánják ellenlábasként az adott darabot. Tehát az AMD Athlon XP 1800+ azt jelenti, hogy a konkurencia 1800 MHz-es CPU-jánál jobban teljesít - erre utal a pluszjel - az AMD szerint az egyébként 1533 MHz-en futó termék. Sehol sem nevesíti az AMD, de természetesen a "konkurencia" az Intel Pentium 4-ese.

Intel

Zajlanak az események. Alig jelentek meg az első Pentium 4 alapú gépek, máris átesett az új CPU-család egy tokozáscserén, s a kezdeti Rambus DRAM memóriákkal való kizárólagos társítása is a múlté már. Előbb az olcsó, de gyengécske teljesítményt biztosító SD RAM-ok, majd a szintén megfizethető ámde jól teljesítő DDR RAM-ok jelentek meg.

2001 augusztusának végén ismerhette meg a világ a "Socket 478" tokozásba illeszkedő, 2 GHz-es órajelű, Pentium 4-es processzort. A 256 kilobájt másodszintű gyorsítótárral rendelkező magváltozott kódneve Willamette, és 0,18 mikrométeres csíkszélességű technológiával készül. Mindenképpen megilleti a világelsőség kitűntető címe azért, mert ez az első PC-s proci, amely a 2 GHz-es álomhatárt legyűrve sorozatgyártásban készül, működéséhez pedig elegendő a már bevált és jól ismert léghűtés.

A következő lépcsőfokot egy vadonatúj - egészen pontosan 2002 január 7-én bemutatott - processzormag változat jelenti, a Northwood. Kívülről minden olyan rajta, mint elődjén, a Willamette-en. Ugyanazokba a "Socket 478" alaplapokba illeszkedik, ugyanazon feszültségen működik. A lényeg – természetesen - a tokozás alatt rejtőzik. Az egyik alapvető újdonsága, hogy szintén elsőként a világon 0,13 mikrométeres technológiával készül. A kisebb méretű magnak köszönhetően kisebb a fogyasztása és kevésbé melegszik, mint elődje. Réz technológiával bír, de ami nekünk felhasználóknak talán a legizgalmasabb, hogy másodszintű gyorsítótárának mérete kétszerese az elődéhez képest, azaz 512 kilobájt. Ezt is a jelenleg 2 és 2,2 GHz órajelű változatokban készülő processzor összezsugorodott magja teszi lehetővé. A megnövekedett L2 cache méret nem bizonyos, hogy áldás. A nagyobb gyorsítótár szükségszerűen lassabb is egyben. (Rövid de szemléletes magyarázat: Képzeljük el, hogy van egy 20 méter hosszú locsolótömlőnk! Ha hozzákapcsoljuk a kerti csaphoz, és kinyitjuk azt, akkor kétszer annyi időre van szükség ahhoz, hogy a másik végén az első vízcsepp megjelenjen, mint egy 10 méter hosszú slag esetében. Természetesen az is igaz, hogy a 10 méteresbe éppen fele annyi víz fér, mint a kétszer akkorába.) Az Intel állítja, hogy az új processzormag nagyobb gyorsítótára éppen olyan gyors, mint az előző mag kisebb L2 cache-se.

Az igazság pillanata

Mint általában, a tesztben most is arra a kérdésre szerettük volna megtalálni a választ, hogy otthoni, környezetben, játékokhoz melyik CPU, melyik processzor köré épülő rendszer a jobb választás. Ennek megfelelően válogattuk össze a tesztprogramokat. Igyekeztünk a lehetőségekhez mérten a két leginkább hasonló konfigurációt felépíteni a két proci köré. Az AMD processzor alá egy Gigabyte GA-7DX lap (AMD-761 chipset, VIA686B south bridge) nyújtotta az alapot, melybe 256 MB PC2100 DDR RAM-ot helyeztünk. Az Intel-hez az ASUS P4T-E alaplapját használtuk, (i850 lapkakészlet) 256 MB PC800 RDRAM-mal. Mindkettőhöz ugyanazt az ASUS AGP-V8200 DeLuxe, NVIDIA GeForce 3 alapú grafikuskártyát (Detonator 23.11 driver), 30 GB-os, Quantum ATA-100 merevlemezt használtuk. Operációs rendszerünk a Windows XP Professional változata volt.








A SiSoft Sandra Pro 2001TE-vel teljesítményt és memória sávszélességet vizsgáltunk. Eszerint a Rambus DRAM körülbelül kétszeres sávszélességet biztosít a DDR RAM-mal szemben. Ugyan elvben az RDRAM az összes P4-es processzorral azonos sávszélességet nyújt, ám a magasabb órajelű, illetve nagyobb L2-es cache-sel szerelt CPU-k esetében a tesztek jobb eredményeket mutatnak. A Sandra sebesség adatai magukért beszélnek.

A végére maradt a legtöbbek számára legfontosabb információ: Az ár. Az AMD bizonyul a legolcsóbbnak.

Összegzés

Az 1533 MHz-en futó Athlon XP 1800+ fityiszt mutat a kicsit több mint 260 MHz-cel gyorsabb Pentium 4-esnek. A jó 460 MHz-cel gyorsabb Pentium 4-es új változata az, amely képes megverni az Athlont, de cserébe lényegesen drágább annál. Hangzatos slusszpoén lenne most azt mondani, hogy „És ez még nem is a leggyorsabb Athlon XP, hiszen létezik már az 1900+ változat is.” Sokkal inkább úgy foglalnánk össze az eredményeket, hogy jelen pillanatban az AMD processzorára épülő rendszer tűnik a jobb választásnak. A P4-et azonban korai lenne még temetni. Az életciklusa elején lévő konstrukció majd később, a ma még elképesztőnek tűnő 4-6 GHz körüli teljesítményen lehet képes arra, hogy komoly meglepetéseket okozzon.

Sam. Joe

Korábban:

Intel: szélesedő paletta, növekvő teljesítmény

AMD, Intel: új processzorok a gyorsítás jegyében

Az AMD növelte piaci részesedését

Fórum:

Alaplap és processzor?