Coolpix 3100: kiváló hobbikamera

Vágólapra másolva!
A Nikon idei gépei között két aprócska masinát is találunk, melyeket kifejezetten kezdő, illetve hobbifotósoknak fejlesztett ki a japán cég.  A két modell jóformán csak az érzékelőlapka felbontásában tér el egymástól. Mi a nagyobbik, 3 megapixeles Coolpix 3100-ast próbáltuk ki.
Vágólapra másolva!

A Nikonnak eddigi története során sikerült elérnie, hogy nevéhez a kiváló minőség és funkcionalitás kapcsolódjon. A filmes kamerák piacán megszerzett tapasztalatok a digitális gépeknél is megmutatkoznak, elég ha csak a már-már legendásnak mondható Coolpix 950-990-995 sorozatra gondolunk. Persze a gyártó azóta sem tétlenkedik, sőt azóta már olcsóbb, egyszerűbb gépeket is találunk termékpalettáján, hiszen az olcsóbb kamerák szegmensében is igény és kereslet van a fent említett erényekre.

Forrás: [origo]A Coolpix 3100-asban 3,2 megapixeles CCD rögzíti a képeket, melynek érzékenységét az automatika ISO50-800 között állítja. A gépbe egy 38-114 mm-es (kisfilmes rendszerre átszámítva) objektív került, melynek legnagyobb rekesznyílása F2,8-4,9. A leghosszabb záridő 4, a legrövidebb 1/3000 másodperc. A fénymérés 256 szegmenses kiértékelő módszerrel történik. Az átnézeti optikai kereső (a kép 86 százalékát mutatja) mellett a 1,5 collos LCD kijelző is segít bennünket a komponálásban. A kamera CompactFlash (CF) kártyákon tárolja a képeket. Az áramellátást két darab AA ceruzaelem, vagy akkumulátor biztosítja.

A dobozban a kamera mellett csuklószíjat, 16 MB kapacitású CompactFlash kártyát, USB és videokábelt, két akkumulátort és töltőt találunk a leírásokat és meghajtóprogramokat tartalmazó CD-ket mellett.

Design

A Nikon Coolpix igazán kicsi kamera, így aztán bárhova magunkkal vihetjük, egy nagyobb zsebben kényelmesen elfér, ha pedig táskánkba rakjuk, minden bizonnyal hosszasan keresgélnünk is kell majd. Ajánlatos a mellékelt csuklópántot felszerelni a gépre, hogy biztosan elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket.

Forrás: [origo]Kialakításában a gép nem követi a Coolpix termékcsalád hagyományait, az elfordítható objektíves, áramvonalas tokozást, inkább a klasszikus kompakt gépek és a modern tükörreflexes gépvázak ötvözetének tűnik. A kamera formája egy jócskán lekerekített téglatest, melynek jobb oldalán a jobb fogás érdekében egy markolatot találunk. Tulajdonképp jól sikerült, a gép biztosan tartható, kézre áll. Persze az alacsony tömegnek és kis méretnek is megvannak a hátrányai: könnyebben bemozdul a gép. Az objektív bekapcsoláskor emelkedik ki a gépvázból, addig elhúzódó lemezek védik, így nem kell objektívsapkával vesződnie a tulajdonosnak. A hátlapon természetesen megtaláljuk az elmaradhatatlan LCD kijelzőt és a vezérlő gombokat.

A burkolat szürke és ezüst színezésű műanyagokból áll, melyek bár minőségileg nem a legjobbak, mégis pontosan illeszkednek a kamera által képviselt kategóriához. A csatlakozókat rejtő fedél lágy, rugalmas anyagból készült, így valószínűleg sokáig bírja majd a használatot. Összességében megállapíthatjuk, hogy a kamera pontosan azt mutatja magáról, ami valójában. Formaterve nem eget rengető, de jól eltalált, funkcionális.

Kezelés

Forrás: [origo]A kis méret ellenére kényelmesen használható minden, a gombok, kezelőelemek elhelyezésre jól sikerült. A gép tetejére került az exponálógomb, melynek tövére építették a főkapcsolót. Az egész kezelésben egyedül ez okoz gondot: meg kell szokni, hogy ez nem a zoom vezérlésére szolgáló billenőkapcsoló, pedig abszolút úgy néz ki. Itt található még a programtárcsa, mellyel a következő üzemmódok közül választhatunk: Setup, Movie, Manual, Auto, Scene, Portrait, Landscape, Sports és Night Portrait.

A többi kezelőszervet a hátlapon találjuk. A jobb felső sarokban pontosan a hüvelykujjunk alá került a zoomolást vezérlő kapcsoló, alatta pedig a lassan de facto szabványnak tekinthető négyállású vezérlőtárcsa kapott helyet. Alul pedig további négy gomb sorakozik, a törléshez, a kijelző beállításához, a menü eléréséhez, valamint a lejátszó módba kapcsoláshoz. Ezeket az alsó gombokat szerencsésebben is elhelyezhették volna.

Tekintse meg tesztképeinket!javascript:open_doc('http://www.origo.hu/galleries/Nikon200361315197/index2.html',510,480)Digitális fényképezés a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/static/ipar_es_mezogazdasag/ipar,_iparugy/muszeripar,_muszertechnika/optika._foto-_es_filmtechnika/fototechnika/digitalis_fenykepezes/

A hátlapon találjuk az átnézeti optikai kereső betekintő nyílását, és annak szélén két ledet, melyek az élességállítás sikerességét, illetve a vaku állapotát jelzik. A gép jobb oldalán találjuk egy keményműanyag fedél alatt a CF kártya behelyezésére szolgáló foglalatot, a bal oldalon pedig az USB és az A/V kábelek csatlakozóit. A két AA ceruzaelemet vagy akkumulátort alulról rakhatjuk a gépbe.