Digitális fényképező távcső helyett

Vágólapra másolva!
Kipróbáltuk a legújabb japán kütyüt fotósoknak: az Olympus SP-550UZ legfőbb érdekessége a tizennyolcszoros zoomátfogás, illetve a rengeteg állítási lehetőség, képminőség terén azonban sajnos nem kápráztatott el minket.
Vágólapra másolva!

Hét évvel ezelőtt a legfigyelemreméltóbb ultrazoomos fényképező az Olympus egyik készüléke volt. A C-2100UZ tízszeres átfogású, optikai képstabilizátorral ellátott masina volt, így nem csoda, hogy akkoriban sokan vágytak rá. Az utóbbi időben mégsem a japán gyártó nevével kapcsolódott össze ez a fogalom, és ezen hivatott változtatni az SP-550UZ.

Mostanra természetesen telítődött a piac, és olyan fényképezőkkel kell az új kamerának felvenni a versenyt, mint a Panasonic FZ8, a Sony H9, vagy a Canon S3IS. A specifikációk alapján ez nem tűnik nehéz feladatnak, mi viszont arra is kíváncsiak voltunk, mit jelentenek a gyakorlatban a gyári adatok: hét megapixeles képérzékelő, 28-504 milliméteres átfogású zoomtartomány, a CCD-mozgatásos stabilizátor, 1 centiméteres makró üzemmód, illetve az ISO 1600-as érzékenység.

Forrás: [origo]

Kényelmes fogású a gépváz

Külső kialakítását tekintve az új Olympus fényképező részben szakít az SP-sorozat hagyományaival, és egyre jobban hajaz a tükörreflexes modellekre. A részben fémből, részben műanyagból készült vázat több helyen gumiborítással látták el, így bátran mondhatjuk, hogy ez az egyik legkényelmesebb fogású ultrazoomos masina, amit az utóbbi időben teszteltünk.

Nem csúszkál a kézben, akár egy kézzel is stabilan lehet tartani. Szintén az egykezes használatot segíti a gombok elhelyezése: minden kezelőszerv könnyen elérhető, és a gombok is kellően nagyok. Extra szolgáltatás viszont a programozható nyomógomb, melyet ízlés szerint lehet állítani a leggyakrabban módosított funkcióra.

Az egyetlen feltűnő tervezési hiányosság, hogy az objektívsapka nem mechanikusan rögzül, hanem csak egy vékony szövettel szorul a vázra, így valószínűleg pár hetes használat után könnyen leesik és eltűnik. Szintén zavaró lehet, hogy bekapcsoláskor nem érzékeli az optika a sapkát, és egyszerűen letolja azt gépről.

Forrás: [origo]

Messzelátó optika, képstabilizátor

Az Olympus SP-550UZ legfontosabb újítása a hatalmas átfogású objektív. A világon egyedüliként tizennyolcszoros nagyítást biztosít a japán masina, míg a konkurencia általában tízszeres modellekkel rendelkezik, a legújabb Sony típusok is mindössze tizenötszörös átfogásra képesek.

Egyértelmű tehát, hogy egy-egy kiránduláson akár távcsőként is remekül megállja a helyét a fényképező, azonban ennél talán fontosabb, hogy nagy látószögű felvételek készítésére is alkalmas. A legtöbb kompakt fényképezőgép legkisebb gyújtótávolsága 36 vagy 38 milliméter, tehát az új Olympus a maga 28 milliméteres átfogásával kuriózumnak számít a mezőnyben.

Ilyen mértékű zoomtartomány mellett azonban kompromisszumokra kényszerülnek a tervezők, ebben az esetben ez azzal jár, hogy gyakorlatilag az objektív minden állásában mutatkozik bizonyos mértékű torzítás, bár az más kérdés, hogy a gyakorlatban ez az átlagfelhasználókat vélhetően nem zavarja.

Pozitívum viszont, hogy a korábbi SP-modellekkel szemben ebbe a változatba már képstabilizátort is szereltek, bár ekkora zoomnál ez már elengedhetetlen. A Panasonic és a Sony megoldásával ellentétben azonban az Olympus nem az objektívbe épített rendszert kapott, hanem a CCD mozgatásával korrigálja a kézremegést. A gyakorlatban ez a technológia is megfelelő, azonban az optikai stabilizátorok ennél hatékonyabbak.

Forrás: [origo]

Lomha élességállítás, nagy kijelző

Egy kompakt fényképezőtől ugyan nem lehet elvárni a tükörreflexesekhez hasonló villámgyors működést, az SP-550 viszont sokszor bosszantóan lassan állít élességet. Ez a jelenség különösen tele állásban, illetve rossz fényviszonyok között jelentkezik, de makró üzemmódban is többször előfordult a teszt során.

Talán még a lassúságnál is zavaróbb, hogy néha tévesen jelezte élesnek a képet, holott még az apró kijelzőn is feltűnően életlen volt a felvétel. Napsütésben, nagy látószögnél nem volt vele probléma, de gyors mozgás rögzítésére semmiképpen sem javasolt.

Komponálásra egyébként két lehetőség is adott: a készülék hátoldalán elhelyezett 2,5 colos kijelző, illetve az elektronikus kereső. Az előbbi hibája talán az, hogy reakcióideje nem a legjobb, különösen a világos képrészletek jelentenek neki problémát, és "kiég" a képernyő. Erős napsütésben viszont jól jön az átlagosnál jobb minőségű elektronikus kereső.

Forrás: [origo]

Rengeteg állítási lehetőség, mozgóképfelvétel

A kompakt Olympusba szinte mindent belezsúfoltak, amire a profi tükörreflexes típusok is képesek, vagyis teljesen manuálisan állítható a blende, a záridő, a fehéregyensúly, a fényérzékenység, és számos egyéb funkció. Aki szereti a gépre bízni a döntést, választhat a teljesen automata üzemmód, illetve a különféle témákra optimalizált módok között. Teljesen egyedi szolgáltatás viszont az úgynevezett Guide Mode. Itt meg lehet mondani a kamerának, pontosan mi a cél, és elmagyarázza az ehhez szükséges beállításokat, sőt magától módosítja is azokat.

Videókat is lehet rögzíteni a készülékkel, legfeljebb 640x480 pixeles felbontással, 30 kép/másodperc sebesség mellett. A képminőségre nem is lehet panasz, viszont nem túl szerencsés megoldás, hogy a stabilizátort bekapcsolni csak akkor lehet, ha némafilmeket tárol a masina.

Forrás: [origo]

Akkumulátor, memóriakártya

Meglepően jól bírja szusszal az SP-550UZ: négy darab ceruzaelemmel akár 490 fotót lehet vele készíteni a hivatalos CIPA-szabvány alapján kalkulált gyári adatok szerint, nikkel-metálhidrid akkumulátorokkal pedig még ennél is tovább működik a japán masina. Sajnos csupán 20 megabájt beépített memóriával szerelik, így mindenképpen kell külső memóriakártyát vásárolni hozzá: ezek közül a kevésbé elterjedt xD típusokat ismeri fel a szerkezet.

Végszó

Az Olympus SP-550UZ jelenleg bruttó 120 ezer forint körüli áron lehet megvenni a hazai boltokban. Ennyi pénzért tizennyolcszoros optikai zoomos, képstabilizátoros, rengeteg beállítási lehetőséggel ellátott gépet kínál a gyártó. Nekünk kimondottan tetszett a gép kényelmes kialakítása, illetve a 28 milliméteres optika, ráadásul megfelelő fényviszonyok között a képminőséggel sincs probléma.

Sötétben, illetve tele állásban viszont nagyon frusztráló volt a lassú autófókusz, amely néha még tévedett is, ráadásul a képeket visszanézve a képek is zajosak és elmosódottak voltak ISO 400-as érték felett. Akinek tehát fontos a gyors élességállítás, illetve gyakran szeretne sötétben fotózni, érdemes 30 ezer forinttal többet áldoznia egy tükörreflexes készülékre.