Interneten a legelső budapesti telefonkönyv

Vágólapra másolva!
Az interneten is kereshető, olvasható az első fennmaradt budapesti telefonkönyv. A 124 évvel ezelőtt megjelent fővárosi előfizetői névjegyzék a Budapest folyóirat honlapján található.
Vágólapra másolva!

A fennmaradt legrégebbi, 1882. február 1-jén kiadott, "telefonkönyv" - valójában egy nagyobbacska, kettéhajtott lap - 238 nevet tartalmaz. A zömében gyárosokból, iparosokból, kereskedőkból és bankárokból álló névsorban egyetlenegy rang és titulus nélküli magánelőfizetőt találni: Puskás Ferencet, aki az 1881. május 1-jén üzembe állt első telefonközpont létrehozója volt (magát a telefonközpontot bátyja, Puskás Tivadar találta fel). A névsorban feltűnően sok a mezőgazdasági, vagy agrártevékenységhez kapcsolódó foglalkozást űző ügyfél: az alapvetően technikatörténeti jelentőségű dokumentum így kultúrhistorikus adalékokkal is szolgál a főváros egy és negyed századdal ezelőtti állapotáról.

Rendőrségnek lejelentett ügyfelek

Fennmaradt egy másik, még még korábbi dokumentum is: az első hazai telefonközpont működésének megkezdése előttről, egy 1881 februárjából származó levél tanúsága szerint 23 leendő ügyfél jelezte előfizetési szándékát. Ezt a levelet Puskás Ferenc írta a rendőrségnek: akkoriban ugyanis még az előfizetők - vagy csak ebbéli óhajukat kifejezők - listáját le kellett adni a hatóságnak. Az akkori 23 ügyfélből csupán egy nem tartotta fenn előfizetési szándékát - vagy mondta le egy éven belül a telefont -, mindenki más kuncsafjta lett a Puskás-féle távbeszélő társaságnak.

Az előfizetői névsor - melynek eredetije a Postamúzeum telefontörténeti állandó kiállításán is megtekinthető - nem tartalmaz telefonszámokat; akkoriban a telefonos-kisasszonyok kötelmei közé tartozott az összes előfizető név és foglalkozás szerinti ismerete is, mivel a telefonálók nem szám, hanem az ügyfelek neve vagy szakmája szerint kérték kapcsolni a hívott felet. A kezelőknek egészen 1901-ig kellett magolniuk az ügyfelek adatait, ami nem kis teljesítmény volt, ha tudjuk: akkorra már 5 300-ra duzzadt az előfizetők száma.

Az első előfizetői névsort a Budapest folyóirat munkatársai digitalizálták, s helyezték el az interneten. Nem csak az eredetivel megegyező kereshető változat került fel a netre, hanem egy, a mai írásmód szerint javított verzió is: így aki egy régvolt utcát keres, rábbukkanhat e dokumentumra akkor is, ha nem tudja: az utcát 125 évvel ezelőtt még utczának írták...