Időgépek XP-re: elfeledett játékok

Vágólapra másolva!
Aki már a 3D-gyorsítókártyák kora előtt számítógépes játékok közelébe került, és egy picit is romantikus lélek, néhányszor már biztosan visszasírta a régi szép biteket. Csokorba szedtük, milyen megoldásokkal lehet újrajátszani a régi kedvenceket egy mostani PC-n.
Vágólapra másolva!

Amikor az ember nagytakarításkor megtalálja régi háromésfeles (urambocsá', öthuszonötös) lemezeit, és a szerszámos szekrény aljából előás egy porlepte meghajtót, nem várt kincsekre bukkanhat: többek között olyan játékokra, amelyeknek tinédzserkora óta nem hallotta a nevét. Viszont amikor futtatni akarja a múlt századi programokat, öt percen belül súlyos anyázások közepette vágja falhoz a leleteket, mert az egyik játszhatatlanul gyors, a másik el sem indul, a harmadik Windows 95-öt követel, a negyedikhez meg nem is PC kellene, hanem ZX Spectrum. Aztán amikor emberünk körülnéz a neten, hogy milyen megoldások léteznek minderre, meglepve látja, milyen gazdag életet élnek azok a programok és platformok, amelyeket már ki tudja, mikor kivontak a forgalomból. Olykor megdöbbentően lelkes online közösségek tartják életben a régmúlt játékait.

Gyári alkatrészek

A fenti célt szolgáló segédprogramok túlnyomórészt házi - és többnyire nyílt forráskódú - barkácsmegoldások, amelyek kellő számú és szaktudású hívet toboroztak maguk köré, majd több verzióváltás után stabilan működő emulátorokká avanzsáltak. Kezdjük a PC-s játékokkal: hogy egy bizonyos "kor" után ezek miért nem indulnak el az új masinákon, ne boncolgassuk (a technikai háttér unalmas és a felhasználói szinthez mérve kissé bonyolult lenne). Hozzájuk "hivatalos" segítségek is akadnak: a korábbi Windows verziók alá készült programokhoz a gyártójuk (ha meg nem szűnt azóta) gyakran ad ki patcheket, mellyel például egy Windows 98-ra írt játékot XP alatt is futtatni lehet. Lehet próbálkozni a Windows XP kompatibilitás-állítási lehetőségeivel is, de a Tomorrow magazin mindenre elszánt, játék-újraélesztő akciócsoportja azt tapasztalta, hogy ez tíz esetből kilencnél nem segít a bajon.

Tesztjeink során viszont a Pandora's Boxot (a Tetris atyjának 1999-es logikai játékát) csakis azzal az XP-s patchcsel sikerült elindítanunk, amelyet forgalmazója, a Microsoft oldalán találtunk. Érdemes tehát először ilyesmik után nyomozni, nem is gondolnánk, mennyi 8-10 éves játékhoz létezik efféle javítás. Aztán ha nem járunk sikerrel vagy még az ablakos idők előttről való a szoftver, jöhet a barkácsolás.

Forrás: [origo]
A Pandora's Box egyik feladványa

Barkácsprogramok

Több segédprogram is készült a régi PC-s játékok környezetének emulálására (a kevésbé stabil Moslo, a régi Infocom kalandjátékokhoz íródott WinFrotz és társaik), de egyik sem tudott annyira elterjedni, mint a DosBox. A jelenleg 0.65-ös verziószámnál tartó alkalmazás maga a csoda: ingyenes, nyílt forráskódú, a Windows mellett más operációs rendszerekre (Linux, MacOS X stb.) is elkészült és sikerrel emulálja az összes lényegesebb képernyő- és hangkártya-beállítást (a GUS-t is).

Használata nem bonyolultabb pár egyszerű DOS-parancsnál: miután elindítjuk, be kell állítanunk pár virtuális meghajtót (arra a könyvtárra, amelyben a régi játékunk van, illetve a CD-meghajtóra - már ha használ ilyet a játék), és máris újraélhetjük gyermekkorunkat. Használatához a DosGames honlapon magyar nyelvű információkat is lehet találni, itt további finomságokra hívja fel a figyelmet, például a sebességállítás lehetőségére, amellyel egészen biztosan élnünk kell majd vektorgrafikás szimulátorjátékok indításakor.

Forrás: [origo]
A géptermek egykori kedvence - DeathTrack

Néhány esetben viszont ez sem segít: ha egy mai viszonylatban kis teljesítményű gépen próbálunk indítani valamilyen - a maga idejében - erőforrás-zabáló régi játékot (például az első Tomb Raidert), az a bizarr szituáció állhat elő, hogy gépünk, amely papíron bőven veri a játék rendszerkövetelményeit, nem lesz elég erős ahhoz, hogy az előásott őskövület élvezhető sebességgel fusson rajta. Ezzel együtt remek kis szoftver a DosBox, jóval sokoldalúbb a korábbi, hozzá hasonló próbálkozásoknál.

Csak és kizárólag ezzel a programmal sikerült megfelelő sebességűre szorítanunk a gimnáziumi számítástechnika-termek sztárját, a DeathTrack című Mad Max-utánérzést, és egyedül a DosBox-szal játszhattuk újra gond nélkül (korrekten kezelt CD-cserélgetésekkel) minden idők egyik legőrültebb kalandjátékát, a Toonstruck-ot. Örömünk pedig már-már katartikussá vált, amikor működött egy-egy régi állásmentés, és eszünkbe jutottak a bő tíz éve nem használt cheatkódok. Régi PC-s játékok beszerzésére egyébként első körben az Abandonia.com-ot és a Retrogames honlapokat érdemes felkeresni, bár nem vagyunk meggyőződve arról, hogy ezek az oldalak száz százalékig legális tartalmakat kínálnak letöltésre.

Forrás: [origo]
Rajz és fotó: ToonsTruck


Vissza a gyökerekhez

Persze a PC-k elterjedése előtt is léteztek játékok, és a szerencsésebb platformok nem is úszhatták meg, hogy emulátorok készüljenek belőlük. Ezek a programok még annyira sem bonyolultak, mint a DosBox. Semmi parancssor: letöltés és install után kis túlzással csak azt kell megtalálni a readme-ben, hogy hol kell beállítani az elérési útvonalakat, és hogy melyik gombbal tölthetjük be régi kedvenceinket.

Forrás: [origo]
Donkey Kong, az egykori kedvenc Klov.com

Szinte magától értetődik, hogy a két Commodore slágergépnek, a C64-nek és az Amigá-nak is létezik emulátora. Előbbi a CCS64 névre hallgat, utóbbi neve pedig WinUAE. Ezerszám lehet letölteni hozzájuk játékot: linkgyűjteményeik miatt a lemon64.com és a lemonamiga.com jó kiindulópontot jelentenek). A Commodore 64 rajongói számára pedig külön öröm, hogy SidAmp néven egy WinAmp plugin is készült, amellyel eredeti játékzenéket hallgathatunk. Létezik emulátora még a ZX Spectrum-nak és tucatnyi más konzolgépnek - például a Super Nintendó-nak, a Game Boy-nak, de akár a pénzbedobós játékautomatáknak: ez utóbbiban egyetlen gombnyomással szimulálhatjuk a húszforintos bedobását. A játéktermek egykori kedvenceit felvonultató kínálatban a 70-es évek alig négy-öt színt használó nagy klasszikusai is helyet kaptak - ha ezekkel játszunk legújabb utóbbi években vásárolt PC-nken, találkozik alfa és ómega, és perverz örömmel élvezhetjük a cunami méretű nosztalgiahullámokat (vagy ha úgy tetszik, a megbocsátható retrosznobizmust).

Remake-et látok

A játéknosztalgia keményvonalasai között nemcsak emulátorprogramozókat találunk, hanem olyanokat is, akik régi hardverek PC-re gyötrése helyett inkább újraírják a hajdan népszerű játékokat a jelenlegi szoftverkörnyezetben. Az efféle játékremake-ek tábora egyre nagyobb, és egyre több félamatőr fejlesztőcsapat verbuválódik: a remakes.org oldal már versenyt is kiírt a témában. Ugyanitt impozáns lista látható a már működőképes átdolgozásokról. Ezek a programok megjelenítésben igyekeznek többet nyújtani a hajdani szegényesebb grafikánál, de olykor még játékmenetükben sem maradéktalanul hűek az eredetihez. A Paradroid egyik variánsának főszereplője például egy Linux-pingvin, a Maniac Mansion deluxe "újrajátszása" pedig tartalmaz néhány olyan rejtvényt is, amely az eredeti játékban nem szerepelt. A retrogeekség csúcsa pedig az, amikor honosítják is a régi játék remake-jét: szerencsére az ingyenjatek.hu-n magyar példákat is találunk erre (többek között az imént említett Maniac Mansiont).

Stöckert Gábor
(Tomorrow)