Letöltés: világvevő tévés szoftver

Vágólapra másolva!
Nem először próbáltunk már online tévé- és rádióadások vételére képes szoftvert, azonban az Online TV2 alkalmazással elég jó tapasztalatokat szereztünk: a programmal a világ minden táján működő webkamerákat is megnézhetünk, de még CD-t is tud írni. 
Vágólapra másolva!

Interneten tévézni, rádiózni mi sem egyszerűbb. Már az egészen kezdők is megismerkedhetnek a vonatkozó fortélyokkal: a Winamp vagy éppen a Real Player neve bizonyára minden átlagos internetezőnek ismerősen cseng. Ezúttal azonban egy ezektől kissé eltérő programot találtunk: az onlineTV2 nevű alkalmazást.

Netrádiótól a tűzoltósági adóig

A német fejlesztésű, ingyenesen letölthető szoftverrel (melynek nincs köze a hazai TV2-höz, csak a neve hasonló) televíziós adásokat, rádiót, webkamerákat, de még újságot, teletext adást, sőt rendőrségi, tűzoltósági vagy éppen repülőtéri rádióadókat is lehet hallgatni, nézni a világhálón keresztül, de akár CD-t is lehet írni vele.

Az alapgondolat nem is ördöngös: egyetlen szoftverben összegyűjteni az internetes adásokat - így nem kell keresgélni a Google-lal, hogy egzotikus vagy éppen hazai webtévét vagy -rádiót találjunk. A program további óriási előnye, hogy még csak gurunak sem kell lenni a használatához, néhány kattintással bármikor bele lehet tekinteni például egy iráni vagy japán tévéműsorba.

A szoftver már magyarítva tölthető le a Szoftverbázisról - bár a menük fordítása néhol nem sikerült a legjobban. A szoftver eredetileg német nyelvű, s a fordító benne is hagyta például az országneveket németül, kivéve Magyarországot, amit viszont lefordított. Kínát tehát a Ch-nál kell keresni, hazánkat ellenben nem az U betűnél (Ungarn), hanem az M-nél. Nem a fordító hibája, de Magyarország mindenütt a külföldi országok közt szerepel: mivel a fejlesztők németek, így itt Németország számít belföldnek.

Világvevő program

A használat igen egyszerű: a program jobb oldalán választhatunk, mit szeretnénk olvasni, nézni vagy hallani. A "rádióadó-forgalom" menüpont például a rendőrségi, repülőtéri és tűzoltósági forgalmazásba enged belehallgatni - magyar nincs köztük, de azért így is akad elég érdekes: érdemes belehallgatni például a bronxi rendőrség vonalain zajló eszmecserébe.

A készenléti szervek adásai közt magyar nem található, ez vélhetően azért van, mert a program az interneten már eleve elérhető streameket tartalmaz, a hazaiak rádióforgalma pedig nem publikus.

Forrás: [origo]
Kifogtunk egy brazil adásszünetet

Ugyanez érvényes a tévé- és a rádióadókra is. A nagy honi kereskedelmi tévéknek (TV2, RTL) például nincs folyamatos, streamelt adásuk az interneten, ahogy például a csak kábelen adó csatornák (HBO) sem adják a filmeket a neten - nyilvánvalóan jogdíj-okok miatt. A programban látható ugyan a "királyi" magyar MTV1 és az M2, de tesztünk során nem jött létre kapcsolat, így nem láthattuk a Szomszédokat sem a világhálóról. Működött viszont az ATV, illetve a választék bőséges, csak tudni kellene persze, hogy melyik adó mikor sugároz (valószínűleg nem mindegyik 24 órás).

Nem jön be minden adás

A rádióválaszték, ha lehet, még szélesebb, hiszen az állomásoknak elemi érdekük az internetes adás, mivel így jut el még több hallgatóhoz a műsor. A Petőfin és a Kossuthon kívül 12 magyar adó érhető el - a több száz külföldi csatornáról nem is beszélve. Igaz, az elérhetőség esetleges: ha valamelyik állomás megváltoztatja internetadásának címét, a program nem követi nyomon automatikusan. Vannak frissítések ugyan, ám ennek hatékonyságáról nem tudtunk meggyőződni - mindenesetre sokatmondó, hogy az összes állomás negyede elérhetetlennek bizonyult. Van ugyanakkor lehetőség a kézi beállításra, sőt, ha ismerjük kedvenc csatornánk elérhetőségét, hozzá is adhatjuk a programhoz, és el is küldhetjük a németországi központnak.

Forrás: [origo]
Kínai talkshow

Azt azonban érdemes tudni, hogy nem mindegyik rádió-és tévécsatorna ad valós idejű adást. Sok helyütt előre felvesznek - akár friss, aznapi - anyagokból egy 10-15 perces műsort, amit egy álló napig sugároznak - annak már legalábbis gyanúsnak kell lennie, ha mindig pont a szignál lejátszásakor kapcsolódunk be az adásba. De még így is találni érdekességeket: a 24 órás hírcsatornák jellemzően azt adják a neten, amit a tévében, aki pedig nyelvtanulási szándékkal nézné, hallgatná a külföldi műsorokat, annak szinte mindegy is, hogy élő vagy spájzolt adást lát vagy hall.

Nézzen szét az Antarktiszon!

Kevésbé izgalmas, de ideig-óráig szórakoztató szolgáltatása az Online TV2-nek a webkamerák elérése: a webcam menüpontban a világ különböző pontjai elhelyezett, internetre kötött kamerák képeit lehet megnézni. Megnézhetjük itt, mi minden zajlik épp Bora Bora szigetén, Thaiföldön vagy akár az Antarktiszon is.

Felvétel indul!

Azon kívül, hogy ebben a kis programban összegyűjtötték a világ számos adóját, a másik attrakció, hogy a műsorokról hangfelvételt is készíthetünk. Kimenthetjük nemcsak a kedvenc számunkat (ha éppen játsszák), de komplett műsorokat is - ha úgy alakul, hogy "benne leszek a tévében/rádióban", akkor a hangfelvételt megőrizhetjük (a képet sajnos nem). Maga a program ingyenes, de van egy úgynevezett "plus" verzió, de ez is csak néhány dologgal tud többet - 15 euróért nem próbáltuk ki. Tény, hogy teletextet és hírlapokat nem tudtunk az OnlineTV2-vel olvasni, de talán ezek nem is fontosak, hiszen az egyikre ott a tévé, a másikra az internet. A lényeg a rádió- és tévéadások elérhetősége - ezzel pedig nem volt baj.

Forrás: [origo]
Indiai bemondónő

A program átlagos gépen futtatható, semmilyen extra követelménye nincs - használatához a Windows Media Player mellett Quicktime-ot és Real Player-t igényel. Bár széles sávú (1024 kbps) internetkapcsolattal próbáltuk, sok esetben a tévéadások - főleg a külföldiek - csak lassan jöttek be, s szakadozottak voltak. A rádióműsorok általában problémamentesen használhatók.

A program egyik hasznos szolgáltatása, hogy méri az adatforgalmat, sőt, riaszt is, ha a felhasználó elérte a maga beállította határt. Aki tűzfalat használ, annak érdemes odafigyelnie, mert a rádió-, tévéadásokat sokszor nem a standard kapcsolódási pontokon keresztül lehet elérni.