Idén 18 milliárdos forgalom a Sulinetben

Vágólapra másolva!
Csak ebben az évben közel 18 milliárd forintot költöttek el a vásárlók számítógépek, számítástechnikai eszközök vásárlására a Sulinet Express programban.
Vágólapra másolva!

Idén csaknem 18 milliárd forintért vásároltak számítástechnikai eszközöket a Sulinet Expressz program segítségével. Ennek több mint egyharmadáért komplett konfigurációkat szereztek be a családok. A 2003 júliusában indult Sulinet Expresszben 180 ezer új számítógép került a háztartásokba, és további 500 ezer számítógépet újítottak fel - így több mint 600 ezer család jutott számítástechnikai eszközökhöz.

A Sulinet Expressz kezdetben a pedagógusoknak, tanároknak, diákoknak, a diákok szüleinek, valamint a felnőttoktatásban résztvevőknek biztosított lehetőséget arra, hogy évi 60 ezer forint adókedvezmény igénybevételével számítógéphez, számítástechnikai eszközökhöz jussanak. 2004. júliusától már a duplájára nőtt a jogosultak köre. Emellett igazságosabb is lett a program, hiszen már nem csak az oktatásban érintettek, hanem valamennyi magánszemély igénybe veheti az adókedvezményt.

A rászorultsági elv érvényesítésével viszont a magasabb jövedelműek már nem tarthatnak igényt a kedvezményre. Ekkor lépett hatályba az a rendelkezés, amely szerint a kedvezmény igénybevevőinek 50 százalékos önrészt kell vállalniuk, azonban a maximálisan kihasználható adókedvezmény továbbra is 60 ezer forint maradt.

A Sulinet Expresszel beszerezhető számítástechnikai eszközök köre folyamatosan változott: termékek kerültek be, illetve kerültek le a terméklistáról. 2005. november 8-ától már kizárólag asztali számítógép konfigurációkat és hordozható számítógépeket szerezhetnek meg a magánszemélyek a program keretei között.

Míg a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2002-ben száz háztartásra 21 számítógép jutott, addig becslések szerint 2005 áprilisában már 41. A Sulinet Expressz Program indulása óta összesen 63 milliárd forint értékben vásároltak személyi számítógépet és különböző informatikai eszközöket. Ebből 2005-ben az 50 százalékos önrész és a jövedelmi korlát mellett is mintegy 18 milliárdos forgalmat ért el a program, úgy, hogy a konfigurációk aránya közel 40 százalék volt. A program 2006-ban változatlan formában folyatódik.

(MTI-OS)