Vágólapra másolva!
Közeleg a karácsony, ám sok olvasónk még bizonyára nem vette meg az összes ajándékot, mert esetleg ötlethiánnyal küzd. A Computer Panoráma összeállításával azok számára kíván segíteni, akik energiát és időt nem kímélve szeretnénk saját kezűleg készíteni valami igazán eredetit otthoni számítógépük segítségével.
Vágólapra másolva!

Vegyük sorra, milyen ajándékokat lehet készíteni a PC-vel: a számítógépen futtatható meglepetéseket ezúttal kizárjuk, hiszen ezek nem csomagolhatók be, nem lehet őket izgatottan kibontani, s többek közt a karácsonyfa alá sem tehetjük be őket. A számítógéppel viszont tudunk nyomtatni, no meg CD-re és DVD-re írni adatokat. A legtöbb számítástechnikai boltban megkapjuk mindazokat a kellékeket, amelyek az ajándékok és a karácsonyi kiegészítők elkészítéséhez kellenek.

Első ötlet: fénykép keretben

A legegyszerűbb ajándékok egyike a bekeretezett fénykép. Ha birtokunkban van egy digitális fényképezőgép, bizonyára több száz családi és más eseményről készült képet gyűjtöttünk már össze, amelyek közül nem lesz nehéz kiválasztani azt, amelyik a szeretteink számára legkedvesebb pillanatot örökíti meg.

Ne elégedjünk meg azzal, hogy csak kinyomtatjuk a fotót, hanem keretezzük is be azt! A drágább fakeret helyett vegyünk inkább egy olcsó, "pattintós" képkeretet, amelynek nincsen széle, így egy ügyes kis programmal, például a Photo Frame Maker-rel mi magunk kreálhatunk egy tetszetős, garantáltan egyedi képkeretet. A program egy hétig működő demóverzióját a Szoftverbázisról lehet letölteni: szerencsére az időbeli limiten kívül más korlátozást nem tartalmaz.

Indítsuk el a programot, a bal felső sarokban lévő Open gombbal nyissuk meg a képeinket tartalmazó mappát, majd válasszuk ki azt a képet, amelyiket be akarjuk keretezni. A kép a jobb oldalon is megjelenik, egyelőre még keret nélkül. Balra lent választhatunk keretet: az itt található Open gombbal választhatjuk ki stílusát.

Ha a kiválasztott sablon már közel áll az elképzeléseinkhez, az Edit gombbal tökéletesíthetjük azt. Az előnézet alatt forgathatjuk, tükrözhetjük a képet, feliratokat helyezhetünk el rajta, és a színeket is módosíthatjuk, ha mondjuk kicsit alulexponált lenne a kép (vigyázzunk, hogy ne vesszen el lényeges részlet a képen, és ne legyen túl rikító sem!). A Batch opció segítségével egyszerre több képen is elhelyezhetjük ugyanazt a keretet, így nem kell egyesével bajlódnunk a fotókkal.

Végül a jobb felső sarokban látható nyomtató szimbólumra kattintva kinyomtathatjuk a képünket A4-es méretben. Ha ennél kisebb képre van szükségünk, akkor mentsük el a képet, és egy képszerkesztő programból nyomtassunk, ahol meg tudjuk adni a kép nyomtatás utáni méretét is. Helyezzük a képet a keretbe, pattintsuk össze azt, s már készen is vagyunk.

Nehézségi szint (1-5):2
Elkészítési idő:10 perc
Főbb hozzávalók:fényképek, nyomtató, fotópapír, pattintós képkeret, olló
Program:Photo Frame Maker



Második ötlet: karikatúra

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Szeretnénk megviccelni családtagjainkat egy mókás képpel? Nos, ennek semmi akadálya: keressük meg digitális fotóját, és torzítsuk el kissé a vonásait - jó kis karikatúrát faraghatunk belőle.

A legnagyobb gondot valószínűleg a megfelelő portré előteremtése okozza majd. Képeink között talán akad olyan, amelyen használható arcképek találhatók, melyeket ki kell vágni a későbbi munkához. Erre tökéletesen alkalmas például az otthoni használatra ingyenes PhotoFiltre képszerkesztő szoftver, vagy bármely már meglévő képszerkesztő alkalmazás is.

Ha a PhotoFiltre-rel végezzük a műveletet, nyissuk meg kiválasztott képet, az egérrel jelöljük ki a kép portré részét, és válasszuk az Image menü Crop pontját, így csak a kijelölt részt tartjuk meg. A File/Save As menüpontra kattintva mentsünk el egy változatot a képből, de arra mindenképp érdemes figyelni, hogy ezzel ne írjuk felül az eredeti fájlt.

Ha megvan a kép, nyissuk meg a Contort programot, majd töltsük be az arcot tartalmazó képet (Open Source Window). Váltsunk teljes képernyőre, és válasszuk a Windows menü Tile Vertical opcióját, amely függőlegesen egymás mellé rendezi az eredeti változatot és a feldolgozás utánit.

A cél ablakban (jobboldalt) jelöljük ki a képnek azt a részét, amelyet módosítani szeretnénk. Az ablak felső lila színű ikonjaira kattintva elmozgathatjuk, csavargathatjuk és nagyíthatjuk, kicsinyíthetjük a kijelölt terület tartalmát. Próbálkozzunk bátran, hogy jól kiismerjük ezek hatását. Visszavonni egy-egy műveletet sajnos nem lehet, bár szerencsére minden funkciónak megvan az ellentétes párja. A torzítás után különféle effekteket is alkalmazhatunk a fotókon - az egyikkel például ceruzarajzhoz hasonlatossá tehetjük a képet -, ezeket a Destination nevű menüben találjuk. A változtatások után mentsük el a képet az S gomb lenyomásával, majd nyomtassuk ki - például a Photo Paper Saver nevű programmal, vagy a meglévő képszerkesztőből. Az elkészített karikatúrát a fentebb ismertetett módon be is keretezhetjük.

Nehézségi szint (1-5):3
Elkészítési idő:20-30 perc
Főbb hozzávalók:portré-, vagy csoportképek, nyomtató, fotópapír, türelem
Program:Contort, PhotoFiltre, Photo Paper Saver



Harmadik ötlet: képregényfigura családtagokból

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Családi eseményeken készült képeinkre szöveggel ellátott buborékokat helyezhetünk, viccesebbnél viccesebb megjegyzéseket adva szeretteink szájába. Nyissunk meg a fotót képszerkesztő alkalmazásunkban, például a már említett PhotoFiltre programban: ezen elsőként valamilyen effektet célszerű alkalmazni, hogy rajzolt hatású legyen (a Filter/Artistic pontjában elérhető szűrők közül célszerű választani).

A jobb oldalon válasszuk ki az eszköztár alján a lekerekített sarkú négyszög alakút, majd jelöljük ki a buborék helyét. Ha ezzel megvagyunk, a jobboldai menüben válasszuk ki az ecsetet a legalsó menüpontban (Radius), állítsuk nagyra, és fessük fehérre a szövegbuborékot, s ha végeztünk, nyomjuk meg az Esc gombot.

Ezt követően bökjünk a jobboldali menü felső sorában lévő kurzorra, majd válasszuk ki az utolsó előtti sorban lévő poligon menüpontot. Rajzoljunk egy háromszöget, amelynek a hegye a megszólaló szája felé mutat, a másik fele pedig a szövegbuborékot érinti, majd az előbb említett módon ezt is fessük fehérre. A felső menüsor T (Text, szöveg) betűjének kiválasztásával szöveget helyezhetünk el a képen. A megjelenő ablakba úgy írjuk be a szöveget, mint ahogyan a szövegszerkesztőbe szoktuk, az OK gombra kattintva az a kép közepén jelenik meg. Ezt csupán bele kell húzni a szövegbuborékba - át is lehet méretezni -, véglegesítése pedig az Enter gomb lenyomásával lehetséges.

Nyomtassuk ki a képet a File menü Print nevű pontjának kiválasztásával, amelynek ablakában szabadon beállíthatjuk a nyomtatandó kép méretét. A Fit to Page teljes méretűvé teszi a képet, a számlálós dobozokkal viszont a valós méretet is megadhatjuk, sajnos csak inchben (1 inch = 2,54 cm). Figyeljünk a csúszka alatti relatív felbontásra, mert ha ez 200 alatti értéket vesz fel, a kinyomtatott kép minősége láthatóan leromlik. Az elkészült fotóra az első pontban ismeretett módon képkeretet is helyezhetünk pár kattintással.

Nehézségi szint (1-5):3
Elkészítési idő:15-20 perc
Főbb hozzávalók:fényképek, vicces megjegyzések, nyomtató, fotópapír
Program: PhotoFiltre, esetleg Photo Frame Maker



Negyedik ötlet: egyedi csomagolópapír

Kisebb ajándékokat úgy is becsomagolhatunk, hogy nem boltban vásárolt csomagolópapírt használunk, hanem magunk készítünk egyedi papírt, bár ehhez legalább egy A/3-as méretű printerre és papírra van szükség. A papír alapmintázatát könnyedén előállíthatjuk például a Patchwork nevű program segítségével.

Sajnos a szoftvernek csak korlátozott verziója tölthető le ingyenesen, ez pedig időnként egy feliratot helyez el a kész művön, melyben azt javasolja a felhasználónak, hogy vegye meg a regisztrált verziót. Szerencsére a felirat nem minden mentés alkalmával kerül a képre, így némi kompromisszum árán ingyen is használható az alkalmazás.

Forrás: [origo]
Kész csomagolópapír-minta

Elsőként a bal felső sarokban lévő Import gombra kattintani, s betölteni a mintához felhasználni kívánt képeket. Mivel egyszerre több fotó is helyet kaphat a papíron, célszerű olyan képeket kiválasztani, amelyeken lehetőleg egy-egy fotótéma, például egy rokon, vagy saját magunk arca látható. A betöltőtt képek a jobboldalt, egy oszlopban jelennek meg, tulajdonságaikat pedig úgy lehet állítani, ha duplát kattintunk rajtuk. A Left és Top csúszkákkal egy adott minta pozícióját szabályozhatjuk, a Rotation-nel elforgathatjuk, a Transparency-vel az átlátszóságot szabályozhatjuk, a Radius csúszkával pedig az állítható, mennyi látszódjon egyáltalán egy adott képből, a Scale pedig nagyításra és kicsinyítésre szolgál.

Ha a megfelelő beállításokat elvégeztük, nincs más dolgunk, mint a Shuffle gombot nyomkodni szorgalmasan, ez véletlenszerűen legenerálja számunkra a mintákat. Az ingyenes próbaváltozat használatakor mentés előtt mindig meg kell nézni, hogy az aktuális mintára nem helyezett-e regisztrációra felszólító feliratot a program, ekkor ugyanis tovább kell próbálkoznunk. A kész kép az Export gombra kattintva menthető el, nyomtatását pedig bármely képszerkesztőből, vagy például a Photo Paper Saver-rel is elvégezhetjük.

Nehézségi szint (1-5):3
Elkészítési idő:15 perc
Főbb hozzávalók:fotók, vékony nyomtatópapír, A/3-as printer javasolt
Program:Patchwork, Abstractions, PhotoFiltre, Photo Paper Saver



Ötödik tipp: kocka fenyőfadísz


Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Elérkezett az ideje, hogy az eddig csak virtuálisan létező tárgyakból valódi, kézzel fogható tárgyak legyenek: különböző formájú asztali és karácsonyfára akasztható díszek. Szerencsére akkor is elkészíthetünk egyszerűbb dobozkákat, ha nincs gyakorlatunk a háromdimenziós tervezésben: a Paper PhotoCube program segítségével egyszerűen összeállíthatjuk egy olyan kocka felületét, mely minden oldalán más-más fotót tartalmaz.

Sajnos a program fizetős, ingyenes verziója piros x-et helyez a kiválasztott képekre. Használata viszont roppant egyszerű: a fő ablakban látható kiterített kocka oldalaira a jobb oldalon lévő képeket áthúzzuk, a fenti ikonokkal pedig igény szerint elforgatjuk és méretezzük. Az előnézeti képeket a Browse gombra kattintva bővíthetjük ki saját képeinkkel. A nyomtatás után már csak ki kell vágni, és össze kell ragasztani a képkockát.

Nehézségi szint (1-5):2
Elkészítési idő:5 perc
Főbb hozzávalók:fényképek, nyomtató, fotópapír, olló, ragasztó
Program:Paper PhotoCube



Hatodik tipp: személyre szabott póló, bögre, kulcstartó

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

A legtöbb nyomtatópapírt forgalmazó cég palettáján a pólóra vasalható fólia is szerepel, ám csak kevesen kínálnak nyomtatható, öntapadós fóliát. Az Avery cég kínálatában mindent megtalálunk, még olyan műanyag fóliára is nyomtathatunk, amelyet kivágás után a sütőbe is helyezhetünk - ahol az felpúposodik és kikeményedik, de a rajta lévő minták megmaradnak.

Ezek a különleges médiumok mind-mind sok lehetőséget kínálnak, hiszen az átlátszó öntapadós fóliát bármilyen általános használati tárgyra ráragaszthatjuk, a pólókra pedig bármilyen poénos szöveget vagy képet elhelyezhetünk. (Fóliák kaphatók a számítástechnikai boltokban és a hipermarketekben.) Próbaként mi is beszereztük a fent említett cég egyik csomagját, amelyet világos és sötét pólón egyaránt használni lehet.

Minket leginkább a csomaghoz mellékelt program érdekelt, de mint kiderült, a német nyelvű DesignPro 2000 nem éppen pólóspecifikus, sokkal inkább egy vektoros rajzolóprogramról van szó, amely támogatja az összes olyan felvasalható médiumot, amit az Avery cég gyárt. Segítségével ugyan profin nyomtathatunk pólóra, viszont igen bonyolult a kezelése. Jobban járunk, ha a Szoftverbázison is elérhető Hanes T-Shirt Maker alkalmazást használjuk. Ennek indításakor a baloldali New ikonra kell kattintani, majd a kategóriák közül kiválasztani azt a ruhadarabot vagy tárgyat, amilyenre nyomtatni kívánunk. Bár a lista angol nyelvű, a használatot grafikus illusztráció teszi egyszerűvé. A program előre eltárolt mintákat is tartalmaz, de az Start from scratch gombra kattintva saját képeinket is felhasználhatjuk, s a kész mintát közvetlenül a programból ki lehet nyomtatni.

Nehézségi szint (1-5):4
Elkészítési idő:30-60 perc
Főbb hozzávalók:pamut póló, vasaló, speciális média, nyomtató
Program:Hanes T-Shirt Maker



Hetedik tipp: naptár CP-módra

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Végül a Computer Panoráma szerkesztőségének ajándéka következik, a CP Naptár 2006-os programocska, amelynek segítségével olvasóink egyedi készítésű naptárat készíthetnek. Naptárunk előállításához használhatjuk saját fotóinkat, de böngészhetünk a Computer Panoráma fényképalbumában is. A naptárkészítő programmal öt lépésben megszerkeszthetjük, hogyan nézzen ki a személyre szabott kalendáriumunk.

Indítsuk el a programot, majd töltsük be az adott hónaphoz választott képet. Második lépésben kell megadnunk a hónapot, a harmadikban pedig kiválaszthatjuk, hogy milyen legyen a naptár stílusa. Eldönthetjük, hogy legyen-e kerete a képnek, valamint azt, hogy nyomtatásban megjelenjen-e a magazin logója.

Ezzel készen is vagyunk az első hónap naptárával, indulhat a nyomtatás! Ha ezt megismételjük mind a 12 hónappal, egy éves kalendárium elkészítéséhez már csak már csak össze kell fűznünk a hónap lapjait, esetleg vastagabb kartonból elő- és hátlapot is készíthetünk, a spirálozást pedig bármely fénymásolószalonban el tudjuk végeztetni olcsón.

Nehézségi szint (1-5):2
Elkészítési idő:30 perc
Főbb hozzávalók:fotók, nyomtató, eszközök a spirálozáshoz
Program:CP Naptár 2006



Plusz egy tipp: ünnepi dísz a háznak

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

Ugyan nálunk még nem akkora divat karácsonykor a házak éjszakai kivilágítása - ennek oka talán a villamos energia árában kereshető -, mégis előfordulhat, hogy szert teszünk egy színes lámpasorra. Miként és hova tegyük ahhoz, hogy szépen mutasson? A megoldás egyszerű - csak egy digitális fényképezőgépre és a Holiday Lights Designer 3.0 programra van szükség, mellyel virtuálisan felcicomázható a legunalmasabb bérház is, ingyenesen letölthető változata 15 napig korlátlanul használható.

A feladat egyszerű: ki kell menni a ház elé, le kell fényképezni, a fotót pedig megnyitni az alkalmazásban. Az új projekt létrehozása után egy kattintás szükséges a középen lévő vörös izzóra, majd a házról készült képet kell beszúrni. Ezt követően a referenciaként szolgáló virtuális ajtót kell a képen elhelyezni, amelyet a bal oldali Scale csúszkával lehet a megfelelő méretűre alakítani. Az izzósorokat a kezdő- és a végpontjuk kijelölésével rakhatjuk fel a képre, stílusukat pedig a Bulb Style nevű menüpont alatti kis pontokban adhatjuk meg. A feldíszített képet teljes képernyőn is megnézhetjük, és el is menthetjük a gépen.

Nehézségi szint (1-5):4
Elkészítési idő:20-30 perc
Főbb hozzávalók:digitális fényképezőgép
Program:Holiday Lights Designer 3.0


(Computer Panoráma-[origo] )