Tegye szebbé a fotóit!

Vágólapra másolva!
A digitális fényképezőkkel szinte korlátlan mennyiségben lehet fotókat készíteni, a rosszul sikerult felvételek nem jelentenek pluszköltséget. További előny, hogy az esetleges képhibákat a számítógép segítségével viszonylag könnyen korrigálhatjuk. Összeállításunkban a leggyakoribb problémák orvoslásához gyűjtöttünk össze hasznos programokat.
Vágólapra másolva!

Ha nem éles a kép

Bár a modern autofókusz-rendszerek igen pontosak, egy mai digitális fényképezőgéppel is lehetséges életlen képet készíteni: ennek oka lehet például lassú záridő használata, vagy ha rossz fényviszonyok közt fotózunk, esetleg nem várjuk meg az autofókusz beállását. Sajnos a lassú záridővel készült képek javítására van a legkevesebb esélyünk: a különféle élesítő algoritmusok mindegyike csak bizonyos feltételek mellett képes valóban jó eredményt hozni, ráadásul az ingyenes eszközök pedig ezen a téren némileg elmaradnak a fizetős társaik mögött, ezért ha csak tehetjük, igyekezzünk megfelelő záridőt használni, vagy alkalmazzunk nagyobb érzékenységet, számos típus esetében pedig képstabilizátor is rendelkezésre áll.

Ha mégis úgy találjuk, hogy megismételhetetlen felvételünk némileg homályos lett, akár két, viszonylag jól használható szoftverrel is megpróbálhatjuk kijavítani. Az egyik az ingyenes IrfanView képnézegető, a másik pedig a SharpControl.

Az IrfanView többféle képjavítási lehetőséget is kínál: az élesítést például az Kép/Élesítés menüpontban, vagy a Shift + S gombkombinációval érhetjük el. Mivel az eljárás nem paraméterezhető, így a kezelése is végtelenül egyszerű.

Hatékonyabb megoldást nyújt ezzel szemben a SharpControl, amely nem az általánosan elterjedt UnSharpMask algoritmust használja, hanem egy orvosi képalkotó szoftverektől kölcsönzött eljárást. Az egyetlen fájlból álló szoftvert ingyenesen lehet letölteni, kezelése sem különösebben bonyolult, ám súgója nem túl bőszavú. A képeket a felső sor bal szélső gombjával nyithatjuk meg, az élesítés paramétereit pedig a jobb alsó sarokban állíthatjuk be. A "gyorsnézet" keretét az egér segítségével bárhová húzhatjuk a képen, így megkereshetjük a legfontosabb részleteket is. Emellett több, egyformán életlen kép esetén kötegelt feldolgozásra is lehetőség van, mégpedig a jobb szélső gomb használatával.

Forrás: [origo]
Képjavítás a FreeDCE-vel

Ha kevés vagy éppen túl sok volt a fény

A következő problémát az alul-, illetve túlexponálás jelenti: azaz ha a kép túl sok vagy túl kevés fényt kap. Ennek több oka is lehet, a jelenség például szembefénybe fotózva fordulhat elő. A hiba kijavítására rengeteg egyszerű és gyors program közül választhatunk, amelyek a kép hisztogramja alapján próbálják előállítani az ideális fényerő-eloszlást. Igen jól használhatók például a Mediachance.com-ról letölthető segédprogramok, például a ColorCastFX és a FreeDCE. Az előbbi kifejezetten a hibás színárnyalatok korrekciójára való, míg az utóbbi helyrehozza az expozícióval és a színhőmérséklettel (fehéregyensúllyal) kapcsolatos hibákat, valamint csökkenti kép zajosságát.

Forrás: [origo]
A ColorCastFX menüje

Mivel mindkét program készítői a minél egyszerűbb használhatóságot tűzték ki célul, a "zöldfülű" felhasználók is könnyedén elboldogulnak velük. Az alkalmazásokban folyamatosan nyomon követhetjük a beavatkozások eredményét: az eredeti kép a programablak bal oldalán, a javítások hatása pedig a jobb oldalon látható. A különféle segédeszközöket csúszkák segítségével finomhangolhatjuk. A ColorCastFX esetében a színárnyalatot és az automatikus gamma korrekció mértékét adhatjuk meg. A legjobbnak ítélt beállítást el is menthetjük - ez olyankor lehet hasznos, ha például fényképezőnk valamilyen okból helytelen fehéregyensúllyal készíti a felvételeket. Valamivel több csúszkát és persze több állítási lehetőséget kínál a FreeDCE: például optimális fényerőt az egész képre és a középtónusokra, a hibás színbeállítás korrigálását, valamint minimális zajszűrést.

Nem kellenek nyusziszemek: a vörösszem-effektus eliminálása

Az úgynevezett vörösszem-effektust különféle tényezők együttes hatása idézi elő. A vaku fénye, visszaverődve a szemfenékről, szép vörös nyusziszemeket produkál a képen. Ezt többféleképpen kerülhetjük el. Ennek egyik módja, ha nem közvetlenül szemből fotózunk, vagy aktiváljuk a fényképező beépített vörösszem-csökkentő szolgáltatását, amely a mai modellek csaknem mindegyikén megtalálható. Ezek rendszerint úgy működnek, hogy valamilyen erős fénnyel (AF-segédfénnyel, külön LED-del vagy a vaku elővillantásával) összehúzódásra késztetik a fotózott alany pupilláját.

Forrás: [origo]
A vörösszem-effekt eltávolítása

Ha a kész képen ennek ellenére mégis vörös szemekkel bámulnak ránk az alanyok, segítségül hívhatjuk a digitális eszközök valamelyikét. Ilyen például a már említett IrfanView is, ahol nem kell mást tennünk, mint behívnunk az adott képet, és a bal egérgombbal kijelölnünk a problémás területet. Ezután az Kép menüből kiválaszthatjuk a Vörösszem-hatás-csökkentés menüpontot, és már készen is vagyunk. Mivel a kijelölhető terület négyzet alakú - szemünk pedig kerek -, általában több apró lépésben érhetünk el csak optimális eredményt.

Jól használható szoftver még a még a Red Eye Remover. Sajnos az alkalmazás fizetős, regisztráció nélkül az elmentett képeken elhelyezi logóját. Kezelése igen egyszerű, mert nincs más teendőnk, mint kijelölni a vöröslő szemet, a többit pedig elvégzi az algoritmus. A pupillaérzékelést és a vörös szín csökkentésének erősségét a programablak alsó sorában állíthatjuk, a kép méretét (a belenagyítást) pedig a felsőben. Ezen kívül más dolgunk nincs is, sőt lehetőségünk sincs rá, hogy finomabb beállításokat eszközöljünk.

Forrás: [origo]
Szerkesztés Image Analyzerrel

Számos hasznos képszerkesztő eszközt, többek között igen hatékony vörösszem-csökkentő funkciót kínál az ingyenesen letölthető Image Analyzer. Ezt a programot mindenképpen érdemes kipróbálni, mert alig egy megabájtos méretéhez képest igen sokat tud. A vörösszem-eltávolításhoz az alkalmazásban ki kell jelölnünk a problémás területet, majd a Special menüpontban kiválasztani a Red Eye Removal parancsot (vagy egyszerűen lenyomni az Alt + E gombokat).

Forrás: [origo]
Zajcsökkentés Neat Image-dzsel

Lássunk tisztán: a képzaj eltüntetése

Leginkább a sötétben készült látképek minőségét tudja erősen lerontani a képzaj, amely a nagy érzékenységgel dolgozó fényképezőgép elektronikájától származik. Ennek eltüntetésére is akadnak ingyenes szoftverek a neten - ráadásul a legjobbnak tartott Neat Image-nek ingyenes verziója is van. Kezelése egyszerű, és különösebb finomhangolás nélkül is igen hatékony eszköz. A kép megnyitása után a második fülön nyomjuk meg az Auto profile gombot - ekkor a szoftver elkészíti a kamera adott beállításához tartozó zajtérképet. Ezek után a negyedik - utolsó - fül Apply gombjával indíthatjuk el a szűrést. Ha finomabb beállításokra vágyunk, a második és a harmadik fülön csúszkák tucatja áll rendelkezésünkre.

Rosta Gábor

(Computer Panoráma)