Ezrével árulnak védett állatokat a neten

Vágólapra másolva!
Szibériai tigrist, gorillát vagy elefántagyart is szállítanak az orvvadászok az internetes feketepiacon felhajtott gazdag vevőknek, ami tovább növeli az egyébként is veszélyeztetett állatfajok kihalásának kockázatát.
Vágólapra másolva!

Az International Fund for Animal Welfare (Nemzetközi Állatjóléti Alap, röviden IFAW) adatai szerint hetente több ezer védett, ritka fajhoz tartozó állat vagy azok trófeái cserélnek gazdát az interneten - adta hírül a CNN. A szervezet angliai központjának vezetője, Phyllis Campbell-McRae szerint a virágzó online feketepiac felbecsülhetetlen károkat okoz a természeti környezetben. Akár egyes ritka fajok kihalásához is vezethet, hogy a netes értékesítési csatornákon fellendült kereskedelmük, arról nem is beszélve, hogy az így megrendelt példányok leírhatatlan szenvedésen mennek keresztül, mire eljutnak a vevőhöz - ha egyáltalán túlélik a tortúrát.

Profi csempészek használják a netet

Az egzotikus állatfajokkal való kereskedéshez az internet nagyon jó terep, mivel olcsón, könnyen és névtelenül bonyolítható le a teljes tranzakció a webáruházakon, fórumokon és chatszobákon keresztül, mondta el a CNN-nek Campbell-McRae. Az így kialakított feketepiacon profi csempészbandák veszik fel a kapcsolatot a dúsgazdag vevőkkel, akik általában házikedvencnek rendelik meg az orvvadászok által becserkészett állatokat. A csempészet busás haszonnal kecsegtet a szállítók számára, a lebukás veszélye viszont nagyon kicsi.

Az IFAW három hónapon át figyelte az online feketepiacot, és megdöbbentő eredményre jutott: hetente átlagosan 9000 olyan árucikk fordul elő a neten, amely vagy egy egzotikus állat, vagy egy abból készült termék, például prém, trófea, vagy ajándéktárgy. Az áldozatul eső példányok 70 százaléka védett fajhoz tartozik; az egyik weboldalon hirdettek szibériai tigrist, négy csimpánzbébit és egy gorillát is.

A neten kellene elcsípni a bandákat

A most közzétett elkeserítő tapasztalatok hatására az IFAW arra kéri a világ kormányait és az internetszolgáltatókat, hogy közösen lépjenek fel az egzotikus állatok online csempészete ellen, mivel ezeket az illegális értékesítési csatornákat csak akkor lehet felszámolni, ha megkülönböztetett figyelmet fordítanak rájuk.

Mint azt a szervezet igazgatója elmondta, a legnagyobb felelősség természetesen a vásárlókat terheli, mivel ha nem lenne kereslet ezekre az árucikkekre, akkor leállna az online kereskedelem is. Az IFAW ezért tovább kampányol azért is, hogy az embereket ráébressze: a vadon védett értékeinek felvásárlása olyan pusztítást okoz a természeti környezetben, amely az öngyilkossággal egyenlő.