Építsünk házimozi-PC-t!

Vágólapra másolva!
Régebben a legtöbben csupán kényszerűségből néztek számítógépükön filmeket, ám manapság már olcsón összeállíthatunk egy olyan profi házimozi-PC-t, amely minden téren megállja a helyét.
Vágólapra másolva!

Míg régebben a számítógép inkább kényszerűségből volt az otthoni mozizás központja - például azért, mert csak abban volt DVD-olvasó -, manapság egyre többen választják tudatosan, hogy asztali számítógépüket építik át házimozi-rendszerré.

Miért ne tennék, hiszen ha a PC a nappaliban kap majd helyet, akkor már csak néhány plusz kábelre lesz szükség, hogy a megfelelő összeköttetés létrejöhessen a tévé és az audiorendszer között. Szerencsés helyzetben van az, akinek egy olyan számítógépet kell összeállítania, amelyet szórakoztatóelektronikai központnak, röviden HTPC-nek (Home Theater PC, házimozi PC) szeretnének használni. Egy olyan területről van ugyanis szó, amely - az informatikában talán szokatlan módon - egyáltalán nem igényli a csúcsteljesítményű hardverek használatát.

Számítógépházat csak dizájnosat

Forrás: [origo]


A tápegység beszerzésekor érdemes viszonylag nagy teljesítményű (350-400 watt leadására képes) modellt választani, amelynek fordulatszám-szabályozós ventilátora van. A minőségi tápegység nem azért fontos, mert HTPC-nknek egetverően nagy lenne az energiaigénye, de egy 400 wattos tápegység szinte nem is melegszik fel olyan minimális terhelést jelentő feladatok végrehajtásakor, mint például a filmlejátszás, zenehallgatás. Ez pedig garancia arra, hogy a légforgatók zajszintje semmiképpen sem lesz zavaróan magas, így gépünk sem fog hangosan zúgni a tévé mellett.

Alaplap, processzor és memória

Az alaplap kiválasztásakor olyan modellek között keresgéljünk, amelyek nem tartalmaznak integrált videovezérlőt. Nem mintha ezek teljesítménye nem lenne elegendő, ám az alaplapgyártók a házimozi-PC-k esetében fontos szerephez jutó DVI- és videokimenetet általában lespórolják, így a tévével való összeköttetés nem oldható meg. Az alaplap és a processzor kiválasztása ezen túlmenően nem túl bonyolult feladat. Intel processzorhoz az Intel 848, 865, 915 lapkakészlet P-s változatai köré épített alaplapok között, AMD-s vonalon pedig az nForce 3, nForce 4-es lapkakészletet használó alaplapok között érdemes keresgélnünk. A pontos típus kiválasztásakor az apróságokra sem árt odafigyelni: lehetőleg olyan eszközt válasszunk, amelynél a lapkakészlet hűtését passzív borda végzi, nem pedig miniatűr ventilátor végzi, ezek ugyanis általában fél-egy éves működést követően meglehetősen zajossá válnak. Amennyiben digitális videokamerával is rendelkezünk, célszerű FireWire csatlakozóval is felszerelt alaplapot választani.

Forrás: [origo]A kiszemelt processzor legalább 2,6 gigehertzes Intel Pentium 4, vagy 2800+-os jelzésű Athlon 64 legyen. Sokkal jobbat nem érdemes választanunk, a gyengébb teljesítményű modellekkel pedig akkor kerülhetünk bajba, ha nagyfelbontású (HDTV) videoanyagokat szeretnénk lejátszani. A processzor ne legyen dobozos változat, mert az ezekhez mellékelt gyári hűtő sem az Intel, sem az AMD lapkák esetében nem eléggé csendes. A nappaliba szánt PC építéséhez a processzorhűtő vásárlásakor kénytelenek leszünk mélyen a zsebünkbe nyúlni: a Zalman és a Thermaltake gyártók többféle nagyméretű hűtőt készítenek, amelyek alacsony zajszint mellett is kiváló hűtési teljesítményt nyújtanak, sajnos azonban áruk általában öt számjegyű.