A britek nem tekintik lopásnak a letöltést

Vágólapra másolva!
Egy brit egyetemi tanulmány szerint a szoftverek, filmek illegális letöltői nem tekintik lopásnak internetes tevékenységüket, így vajmi kevés esély mutatkozik arra, hogy reklámkampányokkal a szoftvercégek, filmstúdiók meggyőzhessék őket cselekedetük helytelenségéről.
Vágólapra másolva!

A Fake Nation (Hamis nemzet) című tanulmányt a brit kormány támogatásával készítette két helyi egyetem kutatója, s főbb eredményeit egy londoni videojáték-konferencián publikálták. A tanulmánnyal azt vizsgálták, milyen hatással vannak a felhasználók online tevékenykedésére a különböző brit újságokban, mozikban futó kalózkodásellenes kampányok. Ezek egyik fő üzenete: az illegális letöltés hatalmas károkat okoz a filmstúdióknak, szoftverfejlesztőknek, illetve az, hogy a másolt javak megvásárlói a szervezett bűnözést támogatják - számolt be a BBC.

Úgy tűnik azonban, a szórakoztatóipar ezen üzenetei süket fülekre találtak, legalábbis a brit internetezők körében. Az átlagfelhasználók nem osztják az iparág nézeteit: közülük még az illegális letöltőforrásokat sosem használók is mindennapi tevékenységnek, nem pedig bűncselekménynek tekintik a szoftverek, mozifilmek illegális letöltését. Értékrendjük szerint egy mozifilm illegális kópiájának letöltése nem azonos azzal, mintha egy boltból tulajdonítanák el a művet tartalmazó DVD-t.

Ugyanakkor a felhasználók eltérően ítélték meg az illegális letöltést, illetve a másolt CD-k és DVD-k megvásárlását. Az előbbi tevékenységet ugyanis némileg etikusabbnak tartják, itt ugyanis egyáltalán nem következik be pénzmozgás. Az illegális másolatok népszerűségének oka nem meglepően a költségekben keresendő: az emberek túlságosan drágának találják a filmeket, szoftvereket - derül ki a tanulmányból. A másolt filmek, CD-k jóval olcsóbban kaphatók az eredetieknél, míg az interneten sok esetben teljesen ingyen lehet fellelni ezeket, amely tényező különösen a videojátékok esetében letöltésre ösztönző tényező.