Teszteltük a magyar digifényképezőt

Vágólapra másolva!
A legkedvezőbb árkategóriájú digitális fényképezők közé tartozik a hazai márkájú ImpressCam Ideal DSC 33. Tesztünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy egyensúlyban van-e a készülék alacsony ára a szolgáltatások kínálatával és a képminőséggel.
Vágólapra másolva!

Az ImpressCam a magyar piacra szánt és ennek megfelelően a hazai igények szerint kialakított ár- és termékpalettával jelent meg az elmúlt évben. Noha a márka magyar, az ImpressCam digitális fényképezők nem itthon, hanem Ázsiában készülnek. A legújabb Ideal DSC 33 modell a nagy piacvezető márkák egyeduralmával száll szembe. A belépő szintű DSC 33-as szolgáltatásaival a legkönnyebb kezelhetőséget kereső, árérzékeny vásárlókat célozza. Természetesen ez bizonyos kompromisszumkészséget feltételez a felhasználók részéről, amely leginkább a képminőséget és a szolgáltatásokat érinti.

Kopogós műanyag és műbőr

Az Ideal 33 burkolata tökéletesen példázza az autós tévéműsorokból ismert "kopogós műanyag" kifejezést, amely jól érzékelteti a kidolgozás puritánságát. A formaterv meglehetősen egyszerű, minden sallangtól és finomságtól mentes. A gép háza meglehetősen tömzsi, a miniatürizálás biztos nem volt célja a tervezőknek, viszont éppen ennek köszönhető a jó fogása, melyet sok divat-fényképező is megirigyelhetne. A kezelőgombok elhelyezése kényelmes használatot tesz lehetővé, viszont - mint olyan sok hasonló megoldásnál - itt sem sikerült igazán jól a négyállású billenő-gomb kivitelezése. A közepén lévő dudor az OK feliratot viseli, de meglehetősen nehéz befele nyomni, mivel könnyen félrebillen valamelyik oldalra. Ha pedig már éppen megszoktuk, hogy melyik irány milyen funkciót is hív elő, jön a félrevezető meglepetés. Ez a kis kerek, funkcióinak apró ábráival díszített gomb ugyanis a tengelye körül szépen elforog. Ez ugyan aprócska hiba, és a használatot nem befolyásolja, mivel az egyes irányokhoz rendelt funkciók változatlanul maradnak, viszont zavaró lehet, hogy teljesen másra utaló piktogram kerül az eredeti helyére.

A fényképező dobozában egy műbőr tokot is leltünk: bár elsőre örvendetesnek találtuk, hogy az új ImpressCamhez nem szükséges külön tartót vásárolnia, néhány használat után rá kellett ébrednünk, hogy a tok sajnos nem az igazi: a gép ugyanis nem fér el benne igazán kényelmesen, és mivel az exponáló gomb körül található kapcsoló kissé kiáll a gépházból, könnyen beakad a tokba, ekkor pedig észrevétlenül bekapcsolódik a kamera.

Forrás: [origo]

Az ImpressCam DSC 33 felülről

A hátoldalon egy elliptikus, világosszürke gumi öleli körbe az átnézeti keresőt, amelyen sajnos nincs lehetőség dioptriakorrekcióra. A képek komponálásához viszont ajánlatos inkább a nagyobb pontosságot biztosító, 1,6 collos LCD képernyőt használni annak ellenére, hogy színhűsége nem a legjobb. A kijelzőn megjelenő kissé hideg árnyalatok néha megtévesztők lehetnek, így ha a monitor képét látva fehéregyensúly beállításával kezdünk operálni, könnyen a valóságtól eltérő kép köszönhet vissza egy kész felvételen.

Lassú működés

A sok közül talán az egyik legfontosabb és a képminőséget leginkább befolyásoló alkotóelem egy fényképezőn az objektív. Ennek felbontási képességén, torzításán sok múlik, viszont a méretének növelése, az általa szolgáltatott kép minőségének javítása igen költséges alkatrésszé teheti, amely egyben a fényképező magas árát eredményezné. Ennélfogva egy olcsó gépnek általában olcsó az optikája is, és egyben a képminőség is ehhez mérhető. Sokat tehát eleve nem várhattunk az ImpressCamtől, ám - ahogyan talán az elkészített tesztfotókon is látható - élvezhető az eredmény, és nem eltúlzottak ezek a hibák.

A gép objektívjének zoomja háromszoros, sajnos azonban igen lassan és nagy zajjal járja végig a számára kijelölt utat az egyik végállásából a másikba. Emellett az élességállítás sebessége is lomha, ráadásul az automatikus élességállítás gyakran téveszt, ezt a hibát pedig tovább fokozza, hogy homályos kép esetén is rendszeresen megkapjuk a zöld négyszöget a fókuszmező közepén. Az automatikus élességállítást elégtelen megvilágítás esetén segédfény támogatja, ami körülbelül 2-3 méterig hatásos. Kikapcsolt állapotban a frontlencsét egy pár lamella védi az esetleges sérülésektől.