Újabb kontár internetszolgáltató csődölt be

Vágólapra másolva!
Mintegy hatvan előfizetőjét hagyta magára egy Győr-Moson Sopron megyei internetszolgáltató: egy település lakói egyszer csak nem tudtak kapcsolódni az internethez, s számos hibabejelentés és reklamáció után rájöttek: a szolgáltatás és a cég megszűnt.
Vágólapra másolva!

Az Inter Top 2003 nevű társaság egy évvel ezelőtt kezdett internetszolgáltatásba a nyugati határszélen található Mosonszentmiklóson. A vállalkozás a valamivel ismertebb Covysoft bevonásával győzködte a lakosokat és ajánlott különböző csomagokat: 64 kilobit/s-os letöltési sebességet biztosító hozzáféréshez 6 ezerért lehetett hozzájutni, de a legolcsóbb széles sávú kapcsolat (512 kilobit/s-os) már havi 25 ezer forintot kóstált. A 2560 lakosú Mosonszentmiklóson végül cirka hatvan előfizetőt gyűjtött az állítólagos szolgáltató - az érdeklődők zöme a 64 kilobit/s-os - tehát a modemesnél nem sokkal gyorsabb - kapcsolatot választotta. Egy év, számtalan műszaki probléma és nem teljesített ígéretek után az előfizetők megtudták: a Nemzeti Hírközlési Hatóság szerint nem létezik Inter Top 2003 nevű internetszolgáltató, majd ezzel közel egy időben az ügyfeleket a Covysoft levélben értesítette, hogy a szolgáltatás megszűnt. Jelentős kár szerencsére nem érte az ott lakókat, mivel előre legfeljebb csak a következő havi díjat fizették ki, ám a felmondás meglepő volt, mivel a szolgáltató hároméves hűségszerződést íratott alá az ügyfelekkel.

Nem is létezett

Mocsai Norbert, a Covysoft médiaigazgatója lapunknak elmondta: a tényleges szolgáltatást az Inter Top 2003 végezte, a Covysoftnak csak az ügyfélszolgálat ellátására, informatikai üzemeltetésre és kereskedelmi tevékenységre szólt a megbízása. Így például a Covysoft - egy helyi lakos segítségével - keresett előfizetőket, úgyszintén a vállalat küldte a számlákat és végül a szolgáltatás megszüntetéséről szóló tájékoztatót is. Azonban a tényleges szolgáltatást az Inter Top 2003 végezte. A cég nem csak a szolgáltatás végeztével tűnt el: mivel soha nem is volt honlapja, ráadásul az aláírt előfizetői szerződések valamennyi példányát magával vitte, gyakorlatilag semmi nem maradt a felhasználók kezében - sőt, lapunk sem bukkant a nyomára az internetszolgáltatónak.

Az Inter Top 2003-nak nem volt engedélye internetszolgáltatásra, sőt, semmilyen távközlési tevékenységre, ilyen nevű szolgáltató nincs is - tájékoztatta lapunkat Márton György, az NHH sajtószóvivője. Gyakorlatilag csak viszonteladói tevékenységet folytathatott volna, azaz valamelyik internetszolgáltató kiskereskedelmi csomagjának értékesítését végezhette, a saját csomagját nem. Meglepő ugyanakkor, amit az NHH-nál megtudtunk: a hűségszerződések gyakorlatilag csak a felhasználóra nézve jelentenek kötelezettséget: ha egy szolgáltató aláírat egy-, két- vagy - mint Mosonszentmiklóson - hároméves szerződést, az előfizető azt nem bonthatja fel, a szolgáltató azonban bármikor. Így fordulhatott elő, hogy alig egyéves szolgáltatás után az Inter Top egyszerűen levonult a színről. A falubeliek azonban nem maradnak széles sávú internetszolgáltatás nélkül: az Inter Top megjelenése után néhány hónappal már elérhetővé vált az ADSL is, így - akinek még maradt bizalma az internetszolgáltatók iránt - újra előfizethetnek - minden bizonnyal újabb hűségidőszak bevállalásával.

Nem ez az első

Nem most először fordul elő, hogy egy engedéllyel nem rendelkező szolgáltató cserbenhagyja előfizetőit: néhány éve egy zuglói vállalkozás jelentett csődöt, ám akkor az előfizetőknek jóval több pénzük ragadt be: előlegek, belépési- és havidíjak maradtak visszafizetetlenül. Sőt, a mai napig találni olyan internetszolgáltatói honlapokat, melyekből egyértelműen kiderül: nincs engedély, nincsenek elérhető vállalkozási feltételek. Ez utóbbi hiányában pedig még annak is kicsi az esélye, hogy valaki perrel jusson hozzá az előlegként befizetett összeghez. Ugyanakkor maga az engedély beszerzése nem teremti meg egy szolgáltató pénzügyi stabilitását sem: emlékezetes az elmúlt évekből néhány nagyobb külföldi internetszolgáltató csődje is.