Letöltik dolgozataikat az egyetemisták

Vágólapra másolva!
Egy brit felmérés szerint minden negyedik főiskolai vagy egyetemi hallgató adott már be úgy esszét, hogy annak bizonyos részeit forrásmegjelölés nélkül az internetről másolta ki. A fiúk hajlamosabbak a "copy and paste" módszerre.
Vágólapra másolva!

A hallgatók többsége a túlterheltség miatt választja ezt a megoldást, míg mások egyszerűen csak nem akarnak vesződni az esszéírással, és ezért inkább a könnyebb utat keresik - fedte fel friss jelentésében a szerzői jogsértésekkel foglalkozó Plagiarism Advisory Service (PAS) brit tanácsadó cég.

Az Információs Társadalom ls Trendkutató Központ Infinit hírlevelének tudósítása szerint Fiona Duggan, a két éve működő PAS cégvezetője ugyanakkor azt is kiemelte, hogy a hallgatók gyakran nincsenek is tisztában azzal, hogy milyen súlya van tetteiknek. - Fontos probléma, hogy a hallgatók, főként az elsőévesek, nem értik a plágium lényegét. A kérdés a plagizálás fokától is függ. Ha valaki egyszerűen csak kimásol egy-egy részletet valahonnan, az bizonyos szintig esetleg még tolerálható, de a problémára fel kell hívni a hallgatók figyelmét. Ha viszont valaki teljes egészében letölt egy esszét valamely adatbázisból, és sajátjaként adja be, az már szándékos csalásnak minősül - emeli ki Duggan.


Visszafogott eredmények

A 350 hallgató részvételével lebonyolított felmérés szerint a hallgatók háromnegyede soha nem követett el még plágiumot, egynegyedükkel azonban legalább egy ízben előfordult már, hogy beadandó esszéikbe úgy másoltak ki részleteket az internetről. Míg a megkérdezettek 9%-a esetében csak egyszer fordult elő ilyen, addig 16%-uk vallotta be, hogy már több ízben is adott be másolt esszét, ami arra utal, hogy a csalók többsége rendszeresen követ el plágiumot. A felmérésből arra is fény derült, hogy a fiúk hajlamosabbak arra, hogy ilyesmit kövessenek el, mint a lányok. Egy megkérdezett hallgató szerint a felmérés eredményei nagyon visszafogottan tükrözik a jelenlegi helyzetet, saját és társai tapasztalatai ugyanis arra engednek következtetni, hogy a valós számadatok ennél magasabbak lehetnek.

A tanácsadó szervezet arra is felhívja a felsőoktatási intézmények figyelmét,
hogy az amerikai fejlesztésű TurnItIn nevű szoftver segítségével hatékonyan
szűrhetők a plagizált iskolai beadványok. A szoftver a hallgatók által beadott
esszéket nemcsak egymás irományaival, hanem a különböző folyóiratokban
megjelent cikkekkel, valamint weboldalak milliárdjaival is összeveti,
megállapítva, hogy az adott esszé plágium-e, vagy valóban önálló munka.

ITTK Infinit