Kína az SMS-eket is cenzúrázza

Vágólapra másolva!
Egy új jogszabály elfogadásával a kínai kommunista vezetés az internet után a mobiltelefonos üzenetekre is kiterjeszti cenzúráját. A hatóságok mostantól speciális monitorozó rendszerrel szűrhetik ki a nem megfelelő tartalmú SMS-eket.
Vágólapra másolva!

A kínai kormányzat nemrégiben új jogszabályt fogadott el, amely lehetőséget biztosít a helyi hatóságok számára, hogy monitorozzák a mobiltelefonokról továbbított szöveges üzeneteket. Míg kormánypárti vélekedés szerint az új szabályozás a károsnak ítélt és pornográf tartalmak visszaszorítását teszi lehetővé, elemzők szerint inkább a rendszert bíráló gondolatok terjesztésének meggátolását szolgálja.

A helyi Venus info Tech cég június közepén dobta piacra azt a megoldását, amely lehetővé teszi a mobilhálózatokon keresztülhaladó SMS-üzenetek monitorozását és szűrését. Alkalmazásával a hatóságok bizonyos előre megadott keresőszavak és logikai feltételeket megadva kiszűrhetik a készülékekről elküldött "hamis politikai információkat" és más, általuk kártékonynak ítélt tartalmakat. A nemrég kifejlesztett rendszer a különösen veszélyesnek ítélt üzenetekről figyelmeztetést küld a rendőrségnek, s 60 napra visszamenőleg képes tárolni a szűrőjén "fennakadt" SMS-ek szövegét s egyéb adatait, többek közt a küldés időpontját, illetve a küldő és a címzett telefonszámát is.

A BBC értesülései szerint az üzeneteket monitorozó rendszert jelenleg a piac 65 százalékát lefedő China Mobile alkalmazza saját hálózatán. Az országban a tavalyi év során több mint 220 milliárd SMS-t küldtek el a mobiltelefon-tulajdonosok, amely a világ teljes mobiltelefonos üzenetforgalmának csaknem felét teszi ki. A párizsi székhelyű Reporters Without Borders jogvédő szervezet szerint az emberek a SARS-járvány tavalyi kitörésekor is SMS-ekben érkező információkból értesültek a vírus veszélyeiről, miután a helyi kormányzat eleinte megpróbálta eltussolni azokat.

Mint ismeretes, a kínai kommunista vezetés jelentős kontrollt gyakorol a világháló felett. A helyi felhasználók egy kormányzati szűrőn keresztül érik el az internetet, amely számos külföldi hírportál és egyéb webhely elérését gátolja meg. A 65 millió rendszeres internetezőt számláló ország vezetése meg akarja akadályozni, hogy a világháló a szólásszabadság fóruma legyen. Becslések szerint a helyi vezetés 30 ezer ember foglalkoztat azzal a céllal, hogy az állampolgárok online tevékenységét vizsgálja. Az elmúlt évek során számos olyan felhasználót tartóztattak le a kínai hatóságok, akik korábban a fennálló rendszert bíráló nézetüket publikálták a világhálón.