Kell-e netrendőrség?

Vágólapra másolva!
Egyre többet szenvedünk az internet vámszedőitől. Jó lenne, ha a világhálón folyó illegális tevékenységet korlátok közé lehetne szorítani. A kérdés csak az, hogy ehhez fokozottabb ellenőrzésre van-e szükség.
Vágólapra másolva!

Fellépni az emberi természetben rejlő gyengeségek ellen

Képzeljük el, hogy nincsenek közlekedési szabályok: nincsenek rendőrök az utakon, senkinek nem kell jogosítvány, a kocsikon nincs rendszám, és nyugodtan lehet piálni vezetés előtt. Pontosan ez történik manapság az internet világában. Bárki - teljes névtelenségbe burkolózva szinte bármit megtehet anélkül, hogy az igazságszolgáltatás réme fenyegetné. Valamikor csupán a hálózati etikett íratlan szabályait betartó szakember férhetett hozzá az internethez, ma már viszont bárki. Ráadásul sokan nem tudnak ellenállni a kísértésnek, hogy kihasználják a névtelenséget, így aztán folyamatos vírusfertőzésekkel, hackertámadásokkal, továbbá állandóan növekvő kéretlen levéláradattal kell szembenéznünk. Mindezek következtében az internet egyre kevésbé alkalmas hatékony üzleti kommunikáció folytatására, és a felhasználóknak egyre többet kell költeniük biztonsági megoldásokra.

Szerintem ezért a helyzetért az emberi természet a felelős. Egyszerűen túl nagy a kísértés, különösen, ha pénz is szerezhető az ilyen tevékenység révén. Úgy vélem, nem tudunk hatékonyan fellépni az emberi természetben rejlő gyengeségek ellen, ha nem változtatunk a játékszabályokon. Mint minden nyilvános hálózaton - az utakat is beleértve -, itt is szükségünk van közlekedési szabályokra, rendszámokra, jogosítványokra és a rendre felügyelő rendőrökre.

Jevgenyij Kaszperszkij
Kaspersky Labs, alapító-kutató


Nehéz megtalálni a választóvonalat a korlát és a kontroll között

Az internet lassan a túlszabályozott társadalmak egyedüli feszültség-levezető eszközévé válik az állampolgárok számára, ahol az időnként hamis névtelenség illúziójában szabadon tevékenykedhetnek. Hátrányos ez? Nem feltétlenül, ha az internetfelhasználó tisztában van az alapszabályokkal. Minimális ellenőrzésre természetesen szükség van, de nagyon nehéz megtalálni a még elfogadható korlát és a totalitárius kontroll közötti választóvonalat.

Játsszunk el kicsit a gondolattal, mi történne akkor, ha a világhálón mindig, mindenhol csak a személyes azonosítónkkal tevékenykedhetnénk? Bekövetkezhetne, hogy a mostani, válogatás nélkül fertőző vírusok helyett megjelennének a személyre szabott kórokozók, amelyek csak adott célszeméllyel kapcsolatba kerülő gépeket támadnának - sokszorosára emelve a védekezésre fordított költségeket és minimálisra csökkentve a védelem hatékonyságát.

Mi lehet a megoldás? Az állami rendvédelmi szerveknek hatékonyan kellene fellépniük a törvénysértő tartalmak ellen. Az internetet ugyanakkor több mint valószínű, hogy nem lehet és nem is érdemes szigorú korlátok közé szorítani, hatásosabb tehát, ha hagyjuk, hogy a háló a maga sajátos szabályrendszere szerint működjön. Fogadjuk el és tudatosítsuk, hogy az internet veszélyes üzem, ám egy kis figyelemmel és képzettséggel a veszélyek minimálisra csökkenthetőek.

Németh Attila,
elnök,
Netért Egyesület