Vágólapra másolva!
Az elektronikus bíróság kiépítéséről tárgyaltak a Legfelsőbb Bíróság és informatikai minisztérium vezetői. Az e-ügyintézés várhatóan jelentősen meggyorsítja a bírák munkáját. 
Vágólapra másolva!

Az e-bíróság kiépítéséről tárgyalt Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az
Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszterrel. A főbíró elmondta, hogy jelenleg 82 százalékos a bírák számítógéppel való ellátottsága, az országos hálózatban lévő hétezer-ötszáz számítógép mellé további kilencszázra van szükség ahhoz, hogy minden magyar bírónak saját gépe legyen.

Lomnici Zoltán elmondta, míg egy osztrák bíró tárgyalás közben is percek alatt beszerezheti a per eldöntéséhez szükséges adatokat például az ingatlan-nyilvántartásból, addig magyar kollégájának hónapokra el kell halasztania az eljárást a földhivatali megkeresés miatt. A főbíró szerint fontos, hogy minél előbb hozzáférjenek elektronikus úton a tárgyaló bírák például a Belügyminisztérium nyilvántartásához, illetve a legfelsőbb bírósági és ítélőtáblai határozatokhoz.

Az unió szorgalmazza az úgynevezett távmeghallgatás módszerét. Skandináv országokban már gyakorlat, hogy a helyi önkormányzat erre a célra kialakított helyiségében nyilatkozatot tehet az állampolgár, megtakarítva ezzel több száz kilométer utazást a másik városban lévő illetékes bíróságra - nyilatkozta Lomnici Zoltán. A főbíró hozzátette, Olaszország, Ausztria és Németország bíróságain sikerrel alkalmazzák a videokonferenciát olyan büntetőügyekben, ahol a fogva tartott veszélyes bűnöző bírósági tárgyalásra történő szállítása jelentős biztonsági kockázatokkal járhat.

Lomnici Zoltán hangsúlyozta, hogy a több tízezer oldalnyi közösségi joganyag kezelése, alkalmazása számítógép nélkül elképzelhetetlen. Így Magyarország csatlakozása után az informatikának a jelenleginél is nagyobb szerepe lesz a bírák munkájában. Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a kormányzat és a bíróságok közös feladata az e-bíráskodás kialakítása, melynek segítségével javulni fog az ügyintézés minősége. Az elektronikus cégeljárás már jövőre megkezdődik kísérleti jelleggel, 2006-tól pedig minden rt. és kft. ügyeit elektronikusan intézik. "Igen nagy áttörés várható" - mondta a szakminiszter. "Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács által felvetett ügyekben jól tudunk együttműködni, már a technikai részletek kidolgozásánál tartunk" - tette hozzá Kovács Kálmán.

Számítógépek bírák és ügyészek számára20020208szamitogepek.html