Trendi külsejű okostelefon

Vágólapra másolva!
Leteszteltük a Siemens első digitális kamerával felszerelt, egyéni megjelenésű okostelefonját. Az SX1-es modell multimédiás képességek terén jeleskedik, viszont a szövegbevitel nem az erőssége.
Vágólapra másolva!

A Siemens közel egy évvel ezelőtt, a Cannes-i GSM Világkongresszuson mutatta be szokatlan külsejű okostelefonját, amely az SX1 típusjelzést viseli. A Magyarországon hamarosan debütáló mobil szürke-ezüst színben lesz kapható, s egyedi kinézetét javarészt billentyűinek elhelyezésének köszönheti. Az SX1-es esetében ugyanis a dizájnerek a nagyméretű színes kijelző két oldalán helyezték el a számok és betűk bevitelére használt gombokat, ezek szokásos helyére pedig egy apró botkormány, illetve néhány funkcióbillentyű került.

A háromsávos, tengerentúlon is használható SX1-es kategóriájában átlagosnak mondható, 116 grammos tömeggel bír, méretei (109 x 56 x 19 mm) pedig közepesnek mondhatók: a készülék ugyan nadrágzsebben nem, de egy kabátzsebben már elfér. Kizárólag elismerő szavakkal nyilatkozhatunk a mobil 65 ezer színárnyalat megjelenítésére képes kijelzőjéről, amelyen mind a szöveges információk, mind pedig a képek jól láthatók.

Forrás: [origo]Már néhány percnyi használat után szembesültünk a mobil egyik legjelentősebb problémájával: a kétoldalt elhelyezett számgombokkal már egy szám felhívása is nehézkes, az sms-ezés viszont rendkívül nehézkes. A billentyűk számozása a baloldalon kezdődik (1-5-ig), és a jobboldalt folytatódik (6-0-ig). Bár a szövegbevitelkor használt betűk is a szokásos gombokon kaptak helyet, a billentyűk elhelyezése jelentősen megnehezíti a használatot: az sms-ek beviteléhez mindkét kezünkre szükség van, balkezünkkel A-tól L-ig pötyöghetjük a betűket, a jobbal pedig M-től Z-ig. Ezen kiosztásnak köszönhetően gyakorlatban a szövegbevitelkor sokkal többet kell használnunk bal kezünket a jobbnál, ami nem túl kényelmes. A nehézkes szövegbeírással valószínűleg a Siemens mérnökei is tisztában lehettek, mivel a telefonban egy olyan játék is megtalálható, amely kifejezetten a karakterek bevitelének gyakorlását teszi lehetővé. Ezt a feltételezést erősíti az is, hogy a Siemens nemrég jelentette be CX65-jelű mobilját, amely az SX1-eshez nagyban hasonló, ám hagyományos billentyűzettel szerelték fel. Az SX1-esen egyébként a számgombok hagyományos helyén menü-, illetve híváskezdeményező és -bontó billentyűk, törlés gomb, illetve egy gigantikus méretű "Shift" kapott helyet.

Sajnos nem lehet túl sok jót elmondani a mobil menüjében való barangoláshoz szükséges joystickról sem. Az apró botkormány túlságosan mélyen ül az előlapban, ráadásul túl picike, fényes felülete pedig már fél perc használat után csúszóssá válik.

Multimédia a köbön

A Siemens SX1-esen a Symbian nevű operációs rendszer fut, amely többek között a Nokia okostelefonjairól lehet ismerős, bár a német gyártó néhány változtatást végzett a kezelőfelületen. Az azonos szoftveres alapot mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy tesztelőnk a készülék belső memóriáját böngészve egy Nokia nevű könyvtárba bukkant.

Forrás: [origo]A menürendszer könnyen használható, ikonjai egyértelműek, bár kissé lassúnak tűnt. A szokásos módon lehetőség van a háttérkép lecserélésére, illetve a menük színének megváltoztatására, illetve a főmenü egy gombnyomással elérhető funkciói, illetve az ott megjelenő ikonok is testreszabhatók. Nem lehet panasz a mobil multimédiás funkcióira sem: az SX1-esben integrált FM-rádió, MP3 lejátszó, hangrögzítő valamint integrált digitális fényképezőgép is megtalálható. A rádió használatához mindenképp szükség van az az alapcsomagban megtalálható sztereó headsetre, mivel ennek drótja szolgál az eszköz antennájaként. Mivel a készülék csupán 4 megabájt belső memóriával rendelkezik, az MP3-lejátszó funkció használatához érdemes egy MMC memóriakártyát, amelyen a zenéket tárolni lehet. Az MP3-akat, illetve a mikrofonon keresztül WAV-ba felvett hanganyagokat csengőhangként is használni lehet a MIDI állományok mellett.