Kémprogramok a munkahelyen

Vágólapra másolva!
A számítógépes kémkedés immáron nem csak hackerek kiváltsága: megfelelő alkalmazások segítségével akár a főnökök is nyomon követhetik, alkalmazottaik éppen mit tesznek komputereikkel. Cikkünkben a kémprogramokat, illetve az ezek felfedezéséhez szükséges tudnivalókat mutatjuk be.
Vágólapra másolva!

Ha eddig a számítógépes kémkedésről csak a hackerek és a trójai vírusok jutottak eszünkbe, legfőbb ideje, hogy változtassunk gondolkodásunkon! Az új és hatékony felügyeleti programok segítségével ugyanis munkaadónk mindig pontosan követheti, hogy éppen mit teszünk a számítógépünkkel. Cikkünk segít leleplezni a gépünkre telepített digitális kémeket, amelyeket, ha valaki elég bátor, rögvest akár el is távolíthat.

Spyware: kutató szemek a számítógépen/techbazis/internet/20030326spyware.html

Ha főnökünk négyszemközti beszélgetésre rendel be minket, lehet, hogy már késő, már mindent tud rólunk. Hogy mi mindent? Tudja, hogy mikor kezdünk el dolgozni, milyen gyakran küldünk privát e-maileket barátainknak, mikor szörfölgetünk csak úgy szórakozásból az interneten, s hogy milyen oldalakat látogatunk meg rendszeresen. A kémszoftverek minden PC-vel dolgozó munkatársat megfigyelhetővé tesznek, s a program - csak úgy mellékesen - a ténylegesen munkával töltött időt is automatikusan kiszámítja. Persze ezekben az eszközökben nincs semmi újdonság. Az úgynevezett Remote Desktop szoftverek segítségével a rendszergazdák már évek óta képesek távolról irányítani bármely, a hálózatukra kötött számítógépet, s ezzel együtt természetesen meg is figyelhetik az azon folyó munkát.

Az adminisztrátornak korábban a Novell (Remote Management) vagy a Symantec (PC Anywhere) programjához kellett fordulnia, a Windows XP viszont már alapból támogatja a "távirányítást". De míg a Remote Desktop korábban elsősorban az eredeti rendeltetésének megfelelő célra szolgált, nevezetesen a hálózat technikai felügyeletére, addig mára alaposan megváltozott a helyzet: a felhasználó megfigyelése a cél.

Vegyük például a Boss Everyware-t! Semmilyen ikon nem utal a tálcán arra, hogy megfigyelnek bennünket. A ctrl+alt+del billentyűkombinációval elérhető feladatkezelő (Task Manager) sem mutat semmiféle gyanús aktivitást. A Boss Everyware nem az egyetlen kémszoftver, amelyik már a nevében is jelzi funkcióját. A digitális besúgók sora tekintélyes: például a "007-Starr", a WinWhatWhere, vagy az egyszerű és szerényen sokatmondó nevű SpyAgent. A legőszintébben azonban kétségtelenül a ProtectCom adott nevet termékének: Orvell. A névadó természetesen George Orwell, aki 1984 című regényében az állampolgárait mindig és mindenhol megfigyelő totalitárius államról írt.

James Bond-feeling: már 50 eurótól

A szimatolás kifizetődik, a munkaadónknak is, a szoftveríróknak azonban feltétlenül: a megfigyelés ára 50 és 70 euró között változik. A fő funkciójuk mellett változatos képességekkel ruházták fel ezeket a programokat: rögzíthetnek minden billentyűleütést, rendszeres időközönként képernyőképeket mentenek, vagy az alkalmazott programok és látogatott weblapok listáját tárolják. A munkahelyi spion vagy egy ártalmatlannak tűnő - főnök által küldött - exe fájl segítségével, vagy a rendszergazda hathatós közreműködésével kerül fel a gépünkre A megfigyelő programot azután a főnök a későbbiekben szabadon konfigurálhatja: milyen gyakran készítsen screenshotokat, milyen kulcsszavakra figyeljen, mely alkalmazások futtatását figyelje.

Lebuktatott alkalmazottak

Forrás: [origo]

honlapját

Szerencsére a példák (még) nem Magyarországról valók. Felszarvazott férjek vagy feleségek alighanem nálunk is akadnak bőséggel, de gyanakvó munkaadók, akik Spectorral vagy 007-Starral akarnak kémkedni, egyelőre még jóval ritkábban. Az American Management Association egyik tanulmánya szerint azonban az USA-ban a vállalatok mintegy 80 százaléka már megfigyeli a dolgozóit. A felmérés során 2100 vállalatot kérdeztek meg. Ilyenfajta megdöbbentő számadatokról Magyarországon egyelőre még csak álmodozhatnak a kémszoftverek forgalmazói.